roditeli

Македонија

Родителите од Чашка подготвени да одат до крај: „Ќе платиме и казна ако Шаќири инсистира на албанска паралелка“

Орце Костов
Родителите на децата од училиштето „Тодор Јанев“ кои четврта недела ја бојкотираат наставата поради одлуката на МОН да се отвори албанска паралелка во училиште со
Македонија

(ВИДЕО) Инцидент во Чашка: Полицијата со жив штит ја одбрани директорката која потпиша албанска паралелка

Орце Костов
Гневна толпа на родители на децата oд училиштето „Тодор Јанев“ кои трета недела ја бојкотираат наставата поради одлуката на МОН да се отвори албанска паралелка,
Македонија

Родителите од Гази Баба до Шаќири: Ќе го блокираме автопатот, регионалниот пат, а ќе поставиме и шатори пред МОН

Орце Костов
Родителите на ученици од десет училишта од Општина Гази Баба испратија писмо до министерот за образование и наука Јетон ШаЌири, во кое му порачаа дека
Македонија

МОН по жестоките реакции на родителите: Ќе има историја, географија и граѓанско за шесто одделение

Орце Костов
Во наставната програма за шесто одделение за следната учебна година која е објавена на интернет страницата на Бирото за развој на образованието недостасуваат предметите географија,
Свет

Родители во Шведска со месеци ги држеле трите деца заклучени, од страв да не се заразат

А1он
Шведски суд им ги одзеде правата на старателство над три деца на родители од градот Јоншепинг, кои со месеци ги држеле децата затворени во домот,
Македонија

Родители собираат потписи за настава во училница, Oбразование и Здравство молчат

Маја Илиевска-Пачемска
Родители на деца од основните училишта собираат потписи за настава со физичко присуство, по оставената можност паралелките со мал број ученици да бидат исклучок од
Македонија

Еуростат: Младите во Шведска самостојни пред 18, во Македонија живеат со родителите до 32 години

А1он
Според послаедните податоци на статистичката агенција на Европската унија, Евростат, младите во земјава и во речиси сите земји во регионот, во просек го напуштаат домот
Македонија

Хавзиу: Нема „жолт картон“, веднаш ќе се казнува работодавач што не пуштил дома родител на дете до 10 години

Од денес на сила стапуваат нови позасилени мерки за непочитување на владините препораки за заштита од коронавирусот кои треба да ги применуваат државните инспекторати. Директорот
Свет

Европски суд за човекови права: Децата родени од сурогат мајка мора да имаат двајца правни родители

А1он
Родителите на деца родени во странство од сурогат мајка мора да бидат признати од Франција, но ова законско признавање може да се направи преку посвојување