ucebnici

Македонија

Владата го повлече предлог-законот за учебници, прво ќе оди на јавна расправа

А1он
Предлог-законот за учебници и други наставни и дидактички материјали во основното и средното образование е повлечен од Владата за да биде ставен на јавна дебата
Македонија

Родители и средношколци протестираа против најавените реформи во образованието

А1он
Родители и средношколци организирани преку иницијативата „Учебници и настава мора да има“, попладнево го почнаа својот протестен марш пред Министерството за образование и наука, беа
Македонија

Иницијаторите против новиот закон за учебници повторно доставија предлог за референдум

А1он
Граѓанската иницијатива „Учебници и настава мора да има“ денеска повторно поднесе иницијатива до Собранието за распишување референдум за граѓаните да се изјаснат за Предлог-законот за
Македонија

Иницијативата за референдум против законот за учебници неуредна – заклучи собраниската комисија

А1он
Собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците денеска на седница заклучи дека иницијативата за распишување референдум за одлучување на државно ниво доставена преку
Македонија

Две собраниски комисии ќе расправаат по граѓанската иницијатива „Учебници и настава мора да има“

А1он
Во Собранието на Република Северна Македонија денеска седници ќе одржат Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците и Законодавно-правната комисија. Граѓанска иницијатива за распишување
Македонија

МОН: Апсурдно е да се протестира против напредок во образованието

А1он
Министерството за образование и наука целосно го легитимира правото на протест на граѓаните, затоа што е уставно загарантирано. Но, сепак, причината поради која се користи
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Протестот е на народот, а кога ВМРО ќе прави протест заедно со народот, тогаш тоа ќе биде последниот ден од мафијата на Заев

А1он
„Протестот е на народот, а кога ВМРО ќе прави протест заедно со народот, тогаш тоа ќе биде последниот ден од мафијата на Заев. Наместо да
Македонија

СДСМ: Фијаско на протестите на ВМРО-ДПМНЕ против реформите во образованието

А1он
„Тотално фијаско се случи денеска на протестите на ВМРО-ДПМНЕ во неколку градови низ државата. Со недели ВМРО-ДПМНЕ се обидуваше да манипулира со родителите и учениците,
Македонија

СДСМ: Партијата на Мицкоски ги манипулира родителите за дигиталните учебници

А1он
ВМРО-ДПМНЕ предводена од Христијан Мицкоски продолжува со деструктивното дејствување против реформите во образованието, на штета на граѓаните.На ВМРО-ДПМНЕ не ѝ е грижа ниту за учениците,
Македонија

Родителите на протести против дигитални учебници: Одиме на референдум, за да ги спасиме нашите деца

Мери Јордановска
Oдборот на граѓанската иницијатива „Учебници и настава мора да има“ денеска одржа протест пред Министерството за образование, противејќи се на законските иницијативи кои предвидуваат дигитализација