ucebnici

Македонија

Родителите на протести против дигитални учебници: Одиме на референдум, за да ги спасиме нашите деца

Мери Јордановска
Oдборот на граѓанската иницијатива „Учебници и настава мора да има“ денеска одржа протест пред Министерството за образование, противејќи се на законските иницијативи кои предвидуваат дигитализација
Македонија

„Колку ви платија за да го пишете ова“, „30 сребреници за јаже?“, аргументи и кавги во групата против дигитализација на учебниците

Кристијан Ландов
Меѓусебни навреди, обвинувања за ширење партиска пропаганда, вмешување и на политиката во дигитализацијата на учебниците, но и аргументирани коментари на родители зошто се против реформата
Македонија

Се дигитализираат само учебниците – наставата не е замислена да се одвива на компјутери или таблети, објаснуваат од МОН

А1он
Министерството за образование понуди објаснување околу некои често поставувани прашања поврзани со техничките капацитети на децата и училиштата за дигитализација на учебниците: 1. Дали на
Македонија

Граѓанска иницијатива бара стопирање на законот за учебници и најави бојкот на наставата

А1он
Неформална група граѓани здружени на Фејсбук со иницијатива „Учебници и настава мора да има“ денеска пред Министерсството за образование и наука побара да се стопира
Македонија

Владата го утврди текстот на Законот за учебници, бил усогласен со препораките на ЕК

А1он
Владата денеска на седница го утврди текстот на Предлог-законот за учебници и други наставни и дидактички материјали во основно и средно образование, во кој се
Македонија

МОН: Ниеден ученик нема да остане без учебници, печатените не се укинуваат

А1он
Министерството за образование и наука реагира на прес конференцијата на претставничката на политичката партија ВМРО – ДПМНЕ Весна Кусакатска, која вели дека ќе се укинат
Македонија

Синдикалната организација на ФМУ обвинува за незаконски почеток на учебната година

Кристијан Ландов
За низа незаконитости и за хаосот на стратот на новата студентска учебна година, Синдикална организација на Факултетот за музички уметности – ФМУ при УКИМ, ги