МОН: Започна печатењето на одобрените учебници од прво до седмо одделение

Од:

Започна печатењето на сите учебници од прво до седмо одделение во основно образование кои досега се одобрени од Националната комисија за учебници и ќе се применуваат во учебната 2024-2025 година, соопштуваат од Министерството за образование и наука.

Како што стои во соопштението, процесот е отпочнат како и во изминатите години, во вообичаениот период на печатење и наскоро целосно ќе се заокружи.

– Кон крајот на овој месец или најдоцна на почетокот на јуни ќе биде извршена испораката до сите основни училишта во државата, согласно побараниот тираж на учебници од секое училиште. Така што, учениците новата учебна година ќе ја започнат со целосно нови испечатени учебници кои ќе ги чекаат на нивните клупи, стои во соопштението на МОН.

Би можело да ве интересира

Учебникот по Историја ќе доцни оти нема кој да го рецензира, а дури вчера заврши доставата на другите учебници за оваа година

Орце Костов

МОН: Учебници за шесто одделение ќе се испорачуваат и викендов

Орце Костов

Шаќири: Учебниците за шесто ќе се достават од петок, но ако има потреба ќе се работи и викендов

Орце Костов

Шаќири: Секој учебник ќе биде доставен во училиште до крајот на септември

Орце Костов

Државата издвои 16 милиони евра за учебници, а некои од нив ќе стигнат за Нова Година

Орце Костов

МОН: Најголемите критичари денес во минатото најмногу доцнеа со набавките на учебници

Горан Наумовски