jeton sakiri

Македонија

Шаќири: За врсничкото насилство не е одговорно само МОН, треба да се вклучат сите институции и родителите

А1он
Врсничкото насилство не е одговорност само на Министерството за образование и наука, туку сите институции треба да се вклучат во превенција на оваа појава, изјави
Македонија

„Министерката ми се закани дека ќе ме избрка“: Советничка во МОН била вознемирувана од Шаќири и Царовска

Орце Костов
Комисијата за спречување и заштита од дискриминација утврдила директна дискриминација и вознемирување врз основа на личен или општествен статус извршена од Министерството за образование и
Македонија

Заврши протестот на студентите, министерот ќе ја разгледа нивната иницијатива за календар на активности

А1он
Студентите што протестираа пред Министерството за образование и наука попладнево незадоволни од доцнењето на исплатата на стипендиите и на другите субвенции се разотидоа и немаа
Македонија

Шаќири: Европско образование дома не е само барање што ни го наметнува членството во ЕУ, тоа е потреба на нашите ученици и студенти

А1он
Министерот за образование Јетон Шаќири на денешната панел дискусија „Младински перспективи: Подобрување на квалитетот на македонското образование преку интеграцијата во ЕУ“, порача дека потребата од
Македонија

Шаќири: Апелирам што поскоро да бидат усвоени новите закони, постојните не соодветствуваат на реалните потреби

А1он
Во интерес на унапредување на образовниот систем во државата и во интерес на граѓаните, апелирам што поскоро да бидат усвоени овие законски решенија. Не очекувам
Македонија

Се работи на долгорочно решение за случајот со училиштето во Чашка, вели Шаќири

А1он
Министерот за образование Јетон Шаќири уверува дека се работи на долгорочно решение во основното училиште „Тодор Јанев“ во Општина Чашка, каде родители реагираат на одлуката
Македонија

Родителите од Чашка подготвени да одат до крај: „Ќе платиме и казна ако Шаќири инсистира на албанска паралелка“

Орце Костов
Родителите на децата од училиштето „Тодор Јанев“ кои четврта недела ја бојкотираат наставата поради одлуката на МОН да се отвори албанска паралелка во училиште со
Македонија

Шаќири за општина Чашка: Ќе отвориме и македонска паралелка во албанско училиште, не е проблем

Орце Костов
Родителите на децата од училиштетото „Тодор Јанев“ во општина Чашка му предложиле на министерот за образование и наука, Јетон Шаќири децата за кои тој даде
Македонија

Шаќири: Случајот со училиштето во Чашка покажува дека сѐ уште не можеме да зборуваме за меѓуетничка интеграција

А1он
Министерот за образoвание Јетон Шаќири смета дека не може да се зборува за меѓуетничка интеграција во образовниот процес се додека има случаи во кои не