studenti protesti

Македонија

(ВИДЕО): Жолт картон како „прва опомена“ од студентите, порачаа дека нема компромис со студентскиот стандард

А1он
„Дали е ова 1939? Без образование, нема држава“, е главниот транспарент со кој академските граѓани маршираа од Владата до Министерството за образование, по повод Меѓународниот
Македонија

(Интервју) Славчо Темелковски: Студентите не веруваат во ниту една политичка партија

А1он
Во најкусо време да се постават конкретни рокови по однос на прашањата за условите во студентските домови, за ова, како што информираше во интервју за
Македонија

ВО ЖИВО: Меѓународен ден на студентите – протестен марш за подобри стандарди

Петар Клинчарски
Денешниот Меѓународен ден на студентите ги обедини академските граѓани повторно да излезат на протестен марш, барајќи подобрување на студентскиот стандард. Маршот ќе започне пред Владата,
Македонија

Студентски Отпор: Масовен студентски марш в четврток во 17 часот

А1он
По вчерашната средба во Собранието помеѓу премиерот, претставниците на студентските собранија, пратеници и министри, Студентски Отпор соопшти дека не се задоволни од крајниот исход и
Видео Македонија

ВИДЕО: Нашиот сув леб за вашите бифтеци – Ајде да се смениме, протест на студентите пред Собранието

Анита Петровска Рајковиќ
Сув леб и зденка, паштета – ова се секојдневните оброци кои ги добиваат студентите во студентските домови во Скопје. И како тоа да не беше
Македонија

ВИДЕО: Студентите до пратениците, ајде да ги замениме оброците

А1он
Пред Собранието почна протестот на студентите. „Кризите во кои се наоѓа Македонија, молкот од страна на студентите и пасивноста на студентските организации – се мотивација
Македонија

По 4 и пол часа УКИМ, МОН и Пленумите договорија само нова средба

А1он
По четири и пол часовната средба во Ректоратот на УКИМ, на која присуствуваа ректорот Велимир Стојковски, министерот за образование и наука Абдилаќим Адеми, вицепремиерот Зоран
Видео Македонија

ВИДЕО: Упад на студентите во „Јади бурек“

А1он
Студентите кои вечерва држат стражи на Филофофскиот факултет упаднаа и во емисијата „Јади бурек“. Најпрво се јави еден од студентите кој кажа дека се јавува