Drzaven inspektorat za trud

Македонија

Работниците кои беа отпуштени од Комунална хигиена затоа што не доаѓале на работа, ќе се вратат на работа: Отказите биле незаконски

Орце Костов
Работниците кои ги отпушти директорката на ЈП Комунална хигиена, Косана Мазнева, ќе се вратат на работа, затоа што според Државниот инспекторат за труд отказите биле
Македонија

ССМ и Инспекторатот за труд ги повикуваат работниците да ги пријават газдите кои го кршат законот

А1он
Работниците треба да се охрабрат и да ги пријавуваат сите прекршувања од работен однос, заклучиле денеска на заедничка средба претставници од Сојузот на синдикати на
Економија

Старите одмори само на ослободените од работа се сметаат за искористени, останатите ќе може да ги користат

Маја Илиевска-Пачемска
Родители на деца до 10 години, трудници и хронично болни кои се ослободени од работа по воведувањето на мерките за заштита и спречување на ширењето
Македонија

ССМ контра Инспекторатот за труд: Поради солидарност старите одмори треба да ги искористат сите вработени во приватниот сектор

Маја Илиевска-Пачемска
Сојузот на синдикати на Македонија и Државниот инспекторат за труд различно ја толкуваат Уредбата за користење на годишните одмори во приватните компании. Откако „А1он“ го
Македонија

Хавзиу: Нема „жолт картон“, веднаш ќе се казнува работодавач што не пуштил дома родител на дете до 10 години

Од денес на сила стапуваат нови позасилени мерки за непочитување на владините препораки за заштита од коронавирусот кои треба да ги применуваат државните инспекторати. Директорот
Македонија

Еден месец зјае дупката во која загинаа двајца браќа во Чаир, Обвинителството сѐ уште прибира докази

Маја Илиевска-Пачемска
Еден месец откако двајца браќа загинаа во канал за одвод кога врз нив се одрони земја, Основното јавно обвинителство Скопје се уште прибира докази за
Македонија

Само две компании ќе добијат казни за неисплатен К 15

Само две компании ќе добијат казни за неисплатен годишен регрес за 2018 година. Државниот инспекторат за труд по интензивните контроли од почетокот на годинава повел
Економија

Од 90 компании е побарано да им исплатат К15 на работниците по истекот на законскиот рок

Маја Илиевска-Пачемска
Пет месеци по истекот на рокот за исплата на регрес за годишен одмор, популарно наречен К15, пари од работодавците сè уште чекаат 2.757 работници. Ова