ucebna godina

Македонија

МЗ: Во Скопје има 139 основци и 70 средношколци заразени со Ковид-19

А1он
Од Министерството за здравство информираат дека за 40% е намелена инциденцата на ширење на вирусот кај населението на ниво на цела држава со почетокот на
Македонија

Наставата во Тетово и Гостивар ќе продолжи да биде онлајн

А1он
Владата на денешната седница одлучи наставата во Тетово и Гостивар да продолжи да се одвива онлајн до 20 септември. „На оваа седница, Владата донесе одлука
Свет

Децата во Њујорк се вратија во училиштата, наставниците ќе мора да се вакцинираат

А1он
Еден милион деца во Њујорк денеска тргнаа на училиште, што е првпат наставата да се одржува во училници од почетокот на епидемијата на коронавирусот. Во
Македонија

Во штипските училишта по еден позитивен или суспектен случај на коронавирусот

А1он
Во штипските основни и средни училишта и покрај тоа што има по еден позитивен ученик на коронавирусот или суспектен состојбата не е загрижувачка смета градоначалникот,
Македонија

Царовска на координативен состанок со директорите на училиштата: Важно е да се почитуваат заштитните мерки за училиштата да останат безбедни

А1он
Образовниот систем е во добра кондиција и успешно се спроведува наставата со физичко присуство, според новите наставни програми за прво и четврто одделение предвидени со
Македонија

Царовска на состанок со директорите на училиштата: Успешно започна новата учебна година со физичко присуство

А1он
Oсновните и средните училишта успешно ја започнаа новата учебна година со физичко присуство, под пропишаните мерки за заштита и Протоколи. Во училиштата се обезбедени безбедни
Македонија

Делчевските училишта подготвени за безбеден старт на учебната година

А1он
Делчевските училишта се подготвени за старт на учебната година со физичко присуство на учениците. Ова е констатацијата по одржаната средба на директорите на училиштата со
Македонија

Учебната година ќе почне на 1 септември, повеќе од половина од наставниот кадар е вакциниран

А1он
На дваесетина дена пред новата учебна година, Министерството за образование и наука соопшти дека таа ќе почне во редовниот термин, 1 септември, и дека се
Свет

Претставен планот за безбеден почеток на новата учебна година во Австрија

А1он
Австрискиот министер за образование Хајнц Фасман денеска го претстави планот за безбеден почеток на новата учебна година и покрај пандемијата со Ковид-19. Стратегијата вклучува „систем
Македонија

Алијанса за Албанците: На учениците во Тетово им се бараат пари за свидетелства

А1он
Многу ученици и родители изминативе денови пријавија дека од нив е побарано пари за сведителствата на крајот од учебната година, соопштија денеска од Алијансата за