onlajn nastava

Македонија

МОН: Расте бројот на ученици кои следат онлајн настава, образовниот процес тече непречено

А1он
Од почетокот на учебната година до денеска бројот на ученици кои следат настава од далечина е зголемен за 17 проценти, односно околу 87 отсто од
Македонија

МОН: Околу 80 отсто од учениците успешно следат онлајн настава, моделот за учење на далечина е функционален

А1он
Од почетокот на учебната година, бројот на учениците коишто следат онлајн настава е зголемен за околу 10 отсто, информираат од Министерството за образование и наука.
Македонија

МОН: Обезбедуваме настава и за децата коишто немаат уреди за онлајн учење

А1он
Децата коишто немаат уреди за следење на онлајн настава во време на Ковид-19 ќе добијат можност за учење како и останатите деца, соопшти денеска Министерството
Македонија

40 илјади деца немаат компјутери и таблети за учење од дома

Искра Манојлоска
Училиштата ќе принтаат материјали за учење од дома за 40 илјади деца кои немаат техничка опрема за следење на онлајн наставата. „Тоа е затекната состојба,
Македонија

ВИДЕО: Заев и Царовска следеа онлајн час по информатика, покажаа како ќе изгледа учењето од дома

Искра Манојлоска
Со час по информатика се презентираше првата национална платформа за онлајн учење во оваа учебна година. Премиерот Зоран Заев најави дека националната платформа за онлајн
Свет

Аргентина: Професорка болна од Ковид-19 почина за време на онлајн настава

А1он
Професорката по историја на факултетот во Буенос Аирес Паола Де Симоне, болна од Ковид-19, почина во својот дом за време на онлајн настава. Нејзините студенти
Македонија

Царовска: Директорите на училиштата до 10 септември да достават барање за настава со физичко присуство

А1он
Министерката за образование Мила Царовска на денешната прес-конференција информираше дека на владина седница е усвоен планот за започнување на учебната 2020/2021 година, под посебни услови
Македонија

За настава во училница стигнале две барања од Крива Паланка и едно од Петровец, Образование очекува зголемување на бројот

Министерството за образование и наука ги добило првите три барања за настава со физичко присуство на учениците.  Минатата недела Владата одлучи наставата оваа учебна година
Македонија

Родители собираат потписи за настава во училница, Oбразование и Здравство молчат

Маја Илиевска-Пачемска
Родители на деца од основните училишта собираат потписи за настава со физичко присуство, по оставената можност паралелките со мал број ученици да бидат исклучок од
Македонија

Мајкрософт го издвојува Универзитетот во Штип како пример за успешна онлајн-настава

А1он
Компанијата „Мајкрософт“ на својата веб-страница го издвои Универзитетот „Гоце Делчев“ во Штип како успешен пример за премин од физичко во учење на далечина. Информацијата ја