sonk

Економија

Дијалогот помеѓу синдикатите и Владата е постојано во тек

А1он
Денеска во Владата продолжи дијалогот помеѓу синдикатите и претставници на Владата за усогласување на платите во јавниот сектор со минималната плата. „Претставниците на синдикатите се
Македонија

Вработените во градинките ќе добијат цели плати за периодот на штрајкот

А1он
Вработените во градинките ќе добијат цели плати за перидот на штрајк соопштија денеска лидерот на СОНК Јаким Неделков и министерката за труд и социјална работа
Македонија

ДУИ: Рекордно покачување на платите од 15% за наставниците

А1он
Демократската Унија за Интеграција го поздравува постигнатиот договор меѓу Владата и Синдикатот за образование, наука и култура. Во услови на најголемата економско-енергетска криза, ДУИ продолжува
Македонија

СДСМ: Преку дијалог со СОНК до решенија и најголемо покачување од 15 отсто на платите во образованието

А1он
И во услови на најголема економска и енергетска криза, СДСМ продолжува со политиката на покачување на платите и вреднување на трудот на работниците, преку отворен
Македонија

15 посто повисоки плати во образованието договориле СОНК и Министерството за образование

А1он
Зголемување на платите на вработените во образованието за 15 проценти, исплатата на покачените плати да почне од септември, штрајкувачите да добијат цели плати за перидот
Македонија

И вработените во градинките веројатно ќе добијат плата за деновите од штрајкот

А1он
Блиску сме до конечно решение, се надеваме дека наскоро, веројатно до крајот на оваа недела ќе го соопштиме крајниот исход соопштија денеска на заедничка прес-конференција,
Македонија

Не се исклучува да продолжи протестот на наставниците, ако идната недела не се договори процентот на зголемување на платите

Претседателот на СОНК, Јаким Неделков по средбата со министерот за образование Јетон Шаќири рече дека нема прашање кое не може да се реши. Се преговарало
Македонија

Нема договор, преговорите помеѓу СОНК и МОН продолжуваат за уште 10 дена

А1он
Денеска се одржа нова работна средба помеѓу Самостојниот синдикат за образование, наука и култура (СОНК) и Министерството за образование и наука, во рамките на десетдневниот
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Просветните работници треба да знаат до каде е дијалогот СОНК-Влада и за колку проценти ќе пораснат нивните плати

А1он
СДСМ со притисоци, закани и крајно манипулативно го прекинаа штрајкот на просветните работници.Притоа се повикаа на помирувач кој е пристрасен , односно е вработен во
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Помирувачот помеѓу СОНК и владата е десна рака на Тренчевска, ова е измама

А1он
Помирувачот помеѓу СОНК и владата е десна рака на Тренчевска, ова е измама, власта ги понижува наставниците реагираат од ВМРО-ДПМНЕ во соопштение. – Помирувачот е