sonk

Економија

СОНК: Иницијативата на ректорите за формирање нов синдикат е скандалозна и противзаконска

А1он
Иницијативата на ректорите на универзитетите за формирање нов синдикат на вработените на универзитетите е скандалозна, спротивна на Законот за работни односи каде не се дозволува
Македонија

СОНК в понеделник ќе се изјасни дали го прифаќа колективниот договор за култура

А1он
Во понеделник ќе се знае дали Предлог колективниот договор за култура е прифатлив за Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК). Претседателот на СОНК, Јаким
Македонија

ВИДЕО: Од 1 јануари за 10 отсто повисоки плати за вработените во образованието

А1он
Над 32 илјади вработени во образованието и науката од 1 јануари ќе добијат повисоки плати за 10 проценти. Спогодбите беа потпишани денеска во Владата меѓу
Култура

СОНК утре ќе го поддржи штрајкот во културата најавен од СКРМ

А1он
Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) на денешната работна средба со претседателите на синдикалните организации од сите установи од културата донесе одлука за солидарност
Економија

КСС: Платите во јавниот сектор да се усогласат со порастот на минималната плата

А1он
Конфедерацијата на слободни синдикати го поздравува зголемувањето на минималната плата, но бара усогласување со платите во јавниот сектор. Според синдикатот, мора да се изврши усогласување
Македонија

МОН и СОНК постигнаа договор за повисоки плати на наставници од 1 јануари 2020

А1он
Вработените во основното, средното и високото образование ќе го добијат новото покачување на платите од 10 проценти од 1 јануари 2020 година, договорено е на
Македонија

Наставниците денеска треба да знаат дали новото покачување на платите ќе го добијат од јануари

А1он
Вработените во образованието денеска, според најавите, треба да знаат кога ќе го добијат новото покачување на платите, за кое Синдикатот за образование, наука и култура
Македонија

Адеми: До крајот на денот ќе имаме јасна слика за покачувањето на платите на просветните работници

А1он
До крајот на денот ќе имаме јасна, чиста, кристална слика околу можностите до кај можеме и што можеме во врска со покачувањето на платите на
Македонија

Штрајкот на просветните работници ставен во мирување

А1он
Штрајкот на просветните работници е ставен во мирување до конечната понуда од Министерството за образаование и наука, изјави денеска претседателот на Синдикатот за образование, наука
Македонија

Одлуката за покачувањето на платите на просветните работници ќе биде соопштена утре

А1он
Премиерот Зоран Заев денека, одговарајќи на прашањето околу тоа дали ќе им бидат зголемени платите на просветните работници, истакна дека таа одлука утре ќе ја