sonk

Македонија

Одлуката за покачувањето на платите на просветните работници ќе биде соопштена утре

А1он
Премиерот Зоран Заев денека, одговарајќи на прашањето околу тоа дали ќе им бидат зголемени платите на просветните работници, истакна дека таа одлука утре ќе ја
Македонија

Адеми: Владата денеска нема да одлучува за барањата на СОНК, засега нема најава за нова средба

А1он
Не се очекува Владата денеска на редовната седница да одлучува за барањето на СОНК за платите во образованието, изјави министерот за образование и наука Арбер
Македонија

МОН и СОНК ги приближија ставовите, преговорите продолжуваат следната недела

А1он
Има приближување на ставовите меѓу МОН и СОНК, но не и конечен договор за зголемување на платите на просветните работници. Разговорите ќе продолжат наредната недела,
Македонија

Заев: Блиску сме до решение со СОНК, следната недела планирано Владата да го донесе буџетот за 2020-та

А1он
Премиерот Зоран Заев, денеска наведе дека Владата има намера следната недела да го усвои буџетот за 2020 година и истакна дека е многу блиску до
Македонија

МОН и СОНК ги продолжуваат преговорите, на средбата и Заев

А1он
Министерството за образование и наука и Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) денеска ќе одржат нова средба во врска со барањата на овој синдикат
Македонија

Адеми ќе побара детали од ДПИ по тврдењата од родители за различно постапување

А1он
Министерот за образование и наука Арбер Адеми денеска изјави дека е е во комуникација со Државниот просветен инспекторат (ДПИ) и ќе побара информации зошто различно
Македонија

Заев: Се надевам на решение за покачување на платите во образованието

Габриела Димковиќ-Мишевска
Премиерот Зоран Заев, најави дека утре, заедно со Министерот за образование ќе се сретнат со претставниците на СОНК и ќе се обидат да најдат заедничко
Македонија

Нема договор меѓу СОНК и МОН, преговорите продолжуваат

А1он
Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) и Министерството за образование денеска не постигнаа договор, но најавија дека до крајот на неделата повторно ќе се
Македонија

Адеми на средба со претставници на СОНК

А1он
Министерот за образование Арбер Адеми денеска ќе има средба со претставници на Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК), откако во саботата најави историско покачување
Македонија

СОНК не прифаќа зголемување на платите од 10 отсто, најави штрајк

А1он
Советот на СОНК едногласно донесе одлука дека не го прифаќа предлогот на МОН и Владата за зголемување на платите во дејноста образование и наука за