Нема договор, преговорите помеѓу СОНК и МОН продолжуваат за уште 10 дена

Од:

Денеска се одржа нова работна средба помеѓу Самостојниот синдикат за образование, наука и култура (СОНК) и Министерството за образование и наука, во рамките на десетдневниот рок за помирување, за усогласување на платите на вработените во основното и средно образование со порастот на минималната плата на национално ниво.

На средбата бил донесен заклучокот дека двете страни на колективниот работен спор имаат потреба од поголем временски период од 10 дена, под покровителство на помирувач, со оглед на фактот дека преговорите се движат во нагорна линија, соопшти СОНК по средбата.

„На денешните преговори двете страни ја утврдија содржината на препораката, според која продолжуваат преговорите помеѓу СОНК и МОН за уште 10 дена. Предвидено е во дополнителните денови да се утврди процентот на усогласување на платите, како и дефинирање на крајни рокови за склучување на нови колективни договори за основно и средно образование“, се вели во соопштението од Синдикатот.

Се додава дека содржината на препораката се утврдува со цел во понатамошните преговарања да не се почнува одново туку од каде што е постигната согласност.

Би можело да ве интересира

Започна полагањето на државната матура во учебната 2021-2022 година

Ана Ололовска

Дијалогот помеѓу синдикатите и Владата е постојано во тек

А1он

Вработените во градинките ќе добијат цели плати за периодот на штрајкот

Катерина Павлова-Николовска

ДУИ: Рекордно покачување на платите од 15% за наставниците

СДСМ: Преку дијалог со СОНК до решенија и најголемо покачување од 15 отсто на платите во образованието

15 посто повисоки плати во образованието договориле СОНК и Министерството за образование

Катерина Павлова-Николовска