СДСМ: Преку дијалог со СОНК до решенија и најголемо покачување од 15 отсто на платите во образованието

Од:

И во услови на најголема економска и енергетска криза, СДСМ продолжува со политиката на покачување на платите и вреднување на трудот на работниците, преку отворен и инклузивен дијалог. Потврда дека само преку социјален дијалог може да се дојде до решение е постигнатата согласност меѓу Владата и СОНК за најголемо покачување на платите во образованието за 15 отсто велат од СДСМ.

dobivaj vesti na viber

– Ова зголемување на платите е најголемото досега и заедно со досегашните 21% зголемување е историски најголемата поддршка на вработените во образованието. За споредба, само до пред 5 години, максималното зголемување на платите беше 4%, без светска економска и енергетска криза. Покачувањето согласно ова решение ќе се реализира од септември годинава, а сите просветни работници кои штрајкуваа ќе им бидат исплатени платите во целост. Следува дефинирање на методологијата за континуиран раст на платите со што ќе го заштитиме стандардот на наставниците и ќе овозможиме континуиран раст на платите, без тоа да зависи од нечија политичка волја. СДСМ секогаш била и ќе биде на страната на работниците се вели во соопштенето од партијата.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Каевски: Милошоски ги блокира договорите од иницијативата Отворен Балкан на штета на граѓаните

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Коциќ: Обезбедени се енергенси, струја и парно, поддршка за граѓаните, фирмите и училиштата

Горан Наумовски

СДСМ: Мерки на Владата и за помали сметки на струја во училиштата

Тасевска: Иницијативата за референдум потврдува – Левица и ВМРО-ДПМНЕ се кочничари на евроинтеграциите

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Талески: Милошоски да закаже седница на Комисијата, да не ја кочи ратификацијата на договорите за Отврен Балкан

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Тасевска: Инвестираме во инфраструктурата, 70 милиони евра за поврзување на локални патишта

Ана Ололовска