ministerstvo za obrazovanie i nauka

Македонија

Учениците ќе губат часови поради изборите: На 23 април и 7 мај училиштата ќе работат до 11 часот

Орце Костов
На 23 април и 7 мај, деновите пред одржувањето на претседателските, односно парламентарните избори наставата во училиштата во кои ќе се организира гласање ќе работат
Македонија

Митева: Нови набавки во МОН за дигитални учебници без објавени наставни програми

А1он
Цели пет години ДУИ и СДС не успеваат да обезбедат учебници по странски јазици во основното образование. Но, откако набрзина ги променија сите програми за
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Укинати се стипендиите за студирање на најдобрите светски универзитети

А1он
Министерството за образование и наука предводено од кадар на ДУИ одлучи да ги укине стипендиите за македонските граѓани кои ќе успеат да се запишат на
Македонија

15 посто повисоки плати во образованието договориле СОНК и Министерството за образование

А1он
Зголемување на платите на вработените во образованието за 15 проценти, исплатата на покачените плати да почне од септември, штрајкувачите да добијат цели плати за перидот
Македонија

Учебната година ќе почне на 1 септември, повеќе од половина од наставниот кадар е вакциниран

А1он
На дваесетина дена пред новата учебна година, Министерството за образование и наука соопшти дека таа ќе почне во редовниот термин, 1 септември, и дека се
Македонија

МОН: Лажни вести и фотографии се шират за сексуалното образование

А1он
Министерството за образование и наука преку соопштение демантира каква било поврзаност на фотографиите и содржини кои деновиве кружат на социјалните мрежи, со сеопфатното сексуално образование.
Македонија

МОН: Со средствата од субвенционираниот студентски оброк ќе може да се купува храна кај кој било трговец

А1он
Со износот од 2.400 денари којшто Министерството за образование и наука од октомври ќе им го уплаќа на студентите за субвенциониран оброк, ќе може да
Македонија

МОН: Апсурдно е со референдум да се блокира дигитализацијата на образованието

А1он
Правото да се иницира референдум е легитимно и уставно загарантирано, но не е оправдана причината поради која се користи ова право. Апсурдно е на референдум
Македонија

(ВИДЕО) Спасевска за дигитализација на учебниците: Ако нема печатени учебници, ќе има протест и бојкот на наставата

Ана Василевска
Печатени учебници, физичко присуство во училиште, враќање на фондот на часови кои се намалени по одредени предмети како и иземање на содржини за родово сензитивни