digitalni ucebnici

Македонија

Предупредувачки бојкот на наставата на ученици од четврто одделение во Тетовско

А1он
Дел од родителите на ученици во четврто одделение во тетовскиот регион денеска не ги пуштија децата на настава и го одржаа најавениот предупредувачки бојкот на
Македонија

Прифатен предлогот за референдум на иницијаторите против новиот закон за учебници

А1он
Двете собраниски комисии – за политички систем и односи меѓу заедниците и Законодавно-правната комисија го прифатија предлогот на Граѓанската иницијатива „Учебници и настава мора да
Македонија

Родители и средношколци протестираа против најавените реформи во образованието

А1он
Родители и средношколци организирани преку иницијативата „Учебници и настава мора да има“, попладнево го почнаа својот протестен марш пред Министерството за образование и наука, беа
Македонија

Народен правобранител: Замена на класичните учебници со дигитални само ако се исполнат сите предуслови

А1он
Замислата на Министерството за образование класичните учебници да се заменат со дигитални е во ред, но само ако за тоа се исполнети сите предуслови и
Македонија

Здравковски: Царовска да ги објасни мултимедијалните содржини на фотокопии

А1он
Во недостаток на аргументи и немање конкретни одговори на поставените прашања од страна на наставниците, родителите, учениците и пратениците Мила Царовска го губи тлото под
Македонија

Организаторите на бојкот на наставата тврдат дека има одѕив

А1он
Фејсбук-групата на родители „Учебници и настава мора да има“ за денеска најави бојкот на наставата со барање да се стопира донесувањето на законот за учебници