digitalizacija na ucebnici

Македонија

Учениците од четврто, петто и шесто одделение од денеска ќе ги имаат првите дигитални интерактивни учебници

А1он
Од денеска учениците од четврто, петто и шесто одделение ќе ги имаат првите дигитални интерактивни учебници, станува збор за учебници кои содржат многу мултимедијални елементи
Македонија

Учениците од прво и четврто одделение добиле материјали, а не учебници, велат од инцијативата „Учебници и настава мора да има”

А1он
Бирото за развој на образованието ги потврдил сомнежите на граѓанска иницијатива за образовни реформи „Учебници и настава мора да има”, дека учебниците за прво и
Македонија

МОН: Апсурдно е со референдум да се блокира дигитализацијата на образованието

А1он
Правото да се иницира референдум е легитимно и уставно загарантирано, но не е оправдана причината поради која се користи ова право. Апсурдно е на референдум
Македонија

Собирањето потписи за референдум против реформите во образованието почна денеска

А1он
Граѓанската иницијатива „Учебници и настава мора да има“ од денеска до четврток во подрачни одделенија на Државната изборна комисија во Скопје и Битола одново ќе
Македонија

Митева до Царовска: Послушајте ја јавноста, не ги укинувајте учебниците на сила

А1он
Концепција за дигитализација со која ќе се укинат учебниците во основното образование нема да дозволиме да се спроведе. Масовните протести на родителите, наставниците и учениците
Македонија

Иницијативата „Учебници и настава мора да има“ достави предлог за референдум против дигитализацијата во Собранието

А1он
Граѓанската Иницијатива „Учебници и настава мора да има“ денеска достави предлог за покренување иницијатива за распишување на референдум до претседателот на Собранието, со цел изјаснување
Македонија

СДСМ: Зад утрешните протести против образовните реформи стои ВМРО-ДПМНЕ

А1он
ВМРО-ДПМНЕ предводена од Христијан Мицкоски продолжува да дејствува против реформите во образованието, против интересите на граѓаните. Стана јасно дека зад стои зад повиците за бојкот,
Македонија

(ВИДЕО) Спасевска за дигитализација на учебниците: Ако нема печатени учебници, ќе има протест и бојкот на наставата

Ана Василевска
Печатени учебници, физичко присуство во училиште, враќање на фондот на часови кои се намалени по одредени предмети како и иземање на содржини за родово сензитивни
Македонија

Милошоски: Царовска да ги послуша родителите, квалитетно образование мора да има

А1он
Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски на денешната посета во општина Свети Николе во однос на дигитализацијата на учебниците и неотстапувањето на МОН и министерката Царовска