Иницијативата „Учебници и настава мора да има“ достави предлог за референдум против дигитализацијата во Собранието

Од:

Граѓанската Иницијатива „Учебници и настава мора да има“ денеска достави предлог за покренување иницијатива за распишување на референдум до претседателот на Собранието, со цел изјаснување на граѓаните околу нацрт Законот за дигитализирање на учебниците во основните и средните училиштата.

dobivaj vesti na viber

Имено, за овој предлог биле собрале околу 600 потписи само на подрачје на град Скопје, меѓутоа од иницијативата на денешната прес-конференција одржана пред Собрание истакнаа дека имаат голема поддршка и од останатите градови.

-По неуспешните обиди да најдеме заедничко разбирање и заеднички јазик со Министерството за образование и наука како предлагач на законот, остануваме доследни на нашата мисија и цели за стопирање на Законот. Очекуваме во рок од три дена по поднесувањето на предлогот за референдум, а во спротивно ќе сметаме дека предлогот е уреден и во согласност со Уставот и Законите ќе пристапиме кон собирање на 10.000 потписи за поддршка на Иницијативата за распишување референдум, изјави Даниела Димовска, од „Учебници и настава мора да има“.

Додаде дека доколку не бидат прифатени од претседателот на Собранието, ќе продолжат со протестите се додека како што рече таа не се спречи предлог законот.

-Очекуваме работна средба на актуелната тема со претседателот на Собранието и неговите советници за образование. Доколку не бидеме соодветно примени на работната средба продолжуваме со мирни протести и мирни маршови низ сите градови во државата, рече Димовска.

Би можело да ве интересира

Мицевски: Ова е јасен показател дека СДСМ и ДУИ го губат тлото под нозе, а целата јавност е сведок на тоа дека пред полноќ ќе носат штетен закон за сите граѓани

А1он

Ковачевски: Пратеник вчера снимаше пратеничка на 15 сантиметри од деколтето, не знам што ќе прави со снимката

Кристијан Ландов

(ВИДЕО) Хаос до полноќ: Пратеник од ДУИ не го пуштал микрофонот на Калеска – Ванчева за пратеници од опозицијата да не го исклучат

Кристијан Ландов

(ВИДЕО) „Цело време сте на хот лајн“, Биљали од ДУИ се скара со уште две пратенички

Кристијан Ландов

(ВИДЕО) Пратеничка од ВМРО-ДПМНЕ со микрофонот шета низ салата: Не можам да седнам бидејќи постојано трчам да спречам силување на правото

Кристијан Ландов

Пратеникот Костовски од СДСМ за фрлањето на Адеми: Тоа е за осуда, недозволено е такво однесување