referendum

Свет

Словачкиот референдум не успеа поради слабата излезност

А1он
Словачкиот референдум за уставните измени за изборните реформи пропадна поради недоволна излезност, покажаа првите податоци на државната изборна комисија. Само четвртина од запишаните гласачи се
Македонија

Џафери не ја добил референдумската иницијатива за францускиот предлог: Ќе ви кажам кога ќе одговорам

Кристијан Ландов
Собранискиот спикер, Талат Џафери, нема примено иницијатива за одржување на референдум, за која Левица кажа дека ја доставиле. Ова го соопштија од Кабинетот на спикерот,
Македонија

Нема да има референдум, Џафери го одби Мицкоски

А1он
Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери, денеска ја прими Граѓанската иницијативата за распишување на задолжителен референдум на државно ниво, за престанок на
Македонија

Костовски: Референдумот е за личен спас на фотелјата на Мицкоски

А1он
Иницијативата за рефернедум е единствено за личен спас на фотелјата на Мицкоски во Белиот дворец, еден ретрограден процес којшто има за цел да го попречи
Македонија

Мицкоски: Ковачевски и Пендаровски да не опструираат преку Талат Џафери, референдум мора да има

А1он
Време е Владата која што се плаши, и претседателот кој што е многу исплашен е да го поддржат овој процес да не го опструираат сега
Македонија

Заев: 75 % од граѓаните се против референдум за договорот со Бугарија, останатите 25 % се вмровци

Маја Илиевска-Пачемска
Експремиерот Зоран Заев смета дека македонскиот народ и етничките заедници не ја поддржуваат иницијативата за раскинување на договорот со Бугарија. Одговарајќи на новинарско прашање од
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ ја поднесе иницијативата за собирање потписи за Референдум до Собранието

А1он
Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски, официјално ја поднесе иницијативата за референдум до Собранието. – Можам да информирам дека се собрани некаде повеќе
Свет

Партијата на Путин предлага референдуми за анексија на украинските територии на 4 ноември

А1он
Партијата Единствена Русија на Владимир Путин предлага на 4 ноември да се одржи референдум за анексија на украинските територии кои се под контрола на руските