referendum

Регион

Словенците на референдум за управување со водите, тест за Владата на Јанша

А1он
Словенците денеска гласаат на референдум за измени во законот за управување со водите во земјата, што претставува тест за Владата на премиерот Јанез Јанша, пренесува
Свет

Пред новите преговори, Мадрид не сака ни да слушне за референдум за независност на Каталонија

А1он
Владејачките социјалисти во Шпанија никогаш нема да прифатат референдум за самоопределување на Каталонија, што е главното барање од каталонските сепаратисти со кои Мадрид мора да
Македонија

Прифатен предлогот за референдум на иницијаторите против новиот закон за учебници

А1он
Двете собраниски комисии – за политички систем и односи меѓу заедниците и Законодавно-правната комисија го прифатија предлогот на Граѓанската иницијатива „Учебници и настава мора да
Македонија

Собирањето потписи за референдум против реформите во образованието почна денеска

А1он
Граѓанската иницијатива „Учебници и настава мора да има“ од денеска до четврток во подрачни одделенија на Државната изборна комисија во Скопје и Битола одново ќе
Македонија

Иницијативата „Учебници и настава мора да има“ достави предлог за референдум против дигитализацијата во Собранието

А1он
Граѓанската Иницијатива „Учебници и настава мора да има“ денеска достави предлог за покренување иницијатива за распишување на референдум до претседателот на Собранието, со цел изјаснување
Свет

Шкотска пак ќе гласа за независност, предложен закон за нов референдум

А1он
Владата на Шкотска објави предлог-закон за одржување на втор референдум за независност. Владејачката партија бара да се одржи втор референдум по завршувањето на пандемијата, но
Свет

Старџен најави нов референдум за независност на Шкотска

А1он
Шкотската премиерка, Никола Старџен, изјави дека има намера да одржи „законски референдум“ за независност од Велика Британија доколку победи на изборите во Шкотска закажани за
Свет

Старџен: Можен е референдум за независност на Шкотска есента 2021 година

А1он
Шкотската премиерка Никола Старџен денеска не ја исклучи можноста за нов референдум за независност следната година, велејќи дека би сакала да ги види граѓаните како
Свет

Порториканците на референдум ќе се изјаснат дали сакаат да бидат дел од САД

А1он
Премиерката на Порторико, Ванда Васкес Гарсед потпиша Закон за одржување на референдум на 3 ноември 2020 година. Граѓаните на референдумот ќе се изјаснат дали се