referendum

Свет

Камерон: Можно е на Велика Британија да и треба нов референдум

А1он
Поранешниот британски премиер Дејвид Камерон, кој ја донесе одлуката за одржување на референдумот за Брегзит во 2016 година, изјави дека можеби ќе треба уште еден
Македонија

Петров: Собранието врши инквизиција на правата на граѓаните

А1он
Собранието треба да биде храм на демократијата, а не да врши инквизиција на правата и слободите на граѓаните. Не знам зошто пратениците се плашат од
Видео Македонија

ВИДЕО: По трет пат одбиена иницијативата на Тодор Петров за референдум за името

А1он
Иницијативата на Тодор Петров за собирање најмалку 150.000 избирачи за распишување нов референдум за името не помина на Комисијата за политички систем како и на
Македонија

Студија на ИСИЕ за олеснување на постапката за распишување референдум на локално ниво

А1он
Подобрување на можностите за организирање референдум на локално ниво е главната цел на студијата наречена „Како до поттикнување на непосредно учество на граѓаните за прашања
Свет

Кубанците гласаат на референдум за нов Устав

А1он
Кубанците гласаат на референдум за нов Устав, со кој се воведуваат мали економски и социјални промени, но се задржува еднопартискиот социјалистички систем. Според националната изборна
Видео Македонија

(ВИДЕО) Мираковска со забелешки за иницијативата на Петров: Тој прејудицира настан

А1он
Законодавно-правната собраниска комисија констатира дека иницијативата на Тодор Петров за собирање потписи за нов референдум е уредна. Претседателката на комисијата, Соња Мираковска рече дека има
Видео Македонија

ВИДЕО: Тодор Петров ќе собира потписи за нов референдум, комисијата даде зелено светло

А1он
Со 8 гласа „за“ и еден воздржан, Комисијата за политички систем ја прифати иницијативата на Тодор Петров за собирање потписи за распишување на нов референдум
Видео Македонија

ВИДЕО: Тодор Петров побара референдум со прашање „Дали сте за промена на името во Северна Република Македонија?”

А1он
Тодор Петров претседателот на Светскиот македонски конгрес (СМК) на прес-конференција најави дека е поднесена иницијатива да се распише референдум со прашање „Дали сте за промена