dogvor bugarija

Македонија

(ВИДЕО) Ковачевски: Референдумот е само за лични цели

А1он
Прво ние сме држава којашто отпочна преговори со ЕУ со чист македонски јазик, со заштитен идентитет и тоа е направено врз основа на предлог којшто
Македонија

Заев-Борисов: Во минатото на нашите две земји има основа на која треба да ја градиме заедничката иднина во ЕУ

А1он
Одговорите на прашањата што се отворија меѓу нашите две земји се содржат во Договорот за добрососедство и пријателство, се согласиле премиерот Зоран Заев и неговиот
Македонија

СДСМ: Нашите ставови во врска со Бугарија се различни од тие на Георгиевски

А1он
Нашите ставови се различни од изнесените ставови на господиниот Георгиевски. СДСМ останува на своите јасни и веќе кажани ставови околу ова прашање – рече на
Македонија

Ќучук и Бучковски: Ѕидовите немаат место во нашите односи

А1он
Европратеникот Илхан Ќучук, кој е постојан известувач на Европскиот парламент за Република Северна Македонија и специјалниот пратеник на Владата на Северна Македонија, Владо Бучковски, на
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Наместо врз Бугарија, Заев прави притисок врз историската комисија

А1он
Нетранспарентното менување на членот на историската комисијата со Бугарија од страна на Заев е обид за замолкнување на вистината. Заев го замолкнува секој обид за
Македонија

Евроинтеграцијата на Скопје и Тирана е меѓу приоритетите на португалското претседателство

А1он
Португалија ќе се обиде да ги организира првите меѓувладини конференции со Северна Македонија и со Албанија во првата половина од годинава, изјави португалскиот министер за
Македонија

Азески: Политичките случувања не влијаат врз бизнисот со Бугарија

А1он
Политичките случувања со Бугарија не влијаеја врз коморското работење зашто во овие 30 години научивме дека треба да се бавиме со нашите надлежности за кои
Македонија

Каракачанов: Нема да правам компромис со антибугарска политика, притисоците нема да не предомислат

А1он
Пренесувањето на спорните прашања меѓу Бугарија и Северна Македонија во Европската унија нема да придонесе за несигурност и за нестабилност на Унијата затоа што нашата
Македонија

Заев: Подготвен сум на спомен-плочите каде што пишува бугарски фашистички окупатор да остане само фашистички окупатор

А1он
За нас Европската Унија е светост, европеизацијата сакаме да ја постигнеме со вградување европски вредности дома и ние тоа ќе го правиме со или без
Македонија

ВМРО-Народна: Македонските Бугари се загрозени поради бугарското вето

А1он
ВМРО-Народна изразува загриженост поради објаснувањата кои доаѓаат од соседна Бугарија, со цел да се оправда, како што велат од партијата, катастрофалниот чекор со ставањето вето