ljupco georgievski

Македонија

(ВИДЕО) Интервју со Љубчо Георгиевски: Не го менувам ставот за Бугарија, имам три државјанства, може да ме протераат од Македонија

Габриела Димковиќ-Мишевска
За експремиерот Љубчо Георгиевски нема ништо спорно ако македонската страна од учебниците ги смени називите за Бугарите од типот окупатор, номад или фашист, затоа што
Македонија

СДСМ: Нашите ставови во врска со Бугарија се различни од тие на Георгиевски

А1он
Нашите ставови се различни од изнесените ставови на господиниот Георгиевски. СДСМ останува на своите јасни и веќе кажани ставови околу ова прашање – рече на
Македонија

Георгиевски: Не е идеално но историската комисија има направено големо поместување напред

А1он
Претседателот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски при својата посета во соседна Бугарија оствари средби со министерката за надворешни работи, Екатерина Захариева, со потпретседателот на Владата
Македонија

(ВИДЕО) Георгиевски: Имаме начин како да го сопреме иселувањето, секое село ќе стане општина

А1он
По трката на идеи на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ со решенија за микро проблемите, ВМРО Народна Партија пласира системско решение со политички и економски дух, рече