iseluvanje

Регион

Анкета: Секој трет жител сака да ја напушти БиХ во следните пет години

А1он
Во следните пет години една третина од населението на Босна и Херцеговина планира да ја напушти земјата, покажуваат резултатите од истражувањето на агенцијата “Прима Комуникејшнс”.
Регион

Повеќе од 4.000 луѓе минатата година побарале поништување на државјанството од БиХ

А1он
Трендот на масовно откажување од државјанство на Босна и Херцеговина, што почна по завршувањето на војната, продолжи и во 2019 година, кога на таков чекор
Регион

Истражување: Од 2010 година Косово го напуштиле 189 илјади лица

А1он
Професорот по економија на Приштинскиот универзитет Рифат Бљаку тврди дека според истражувањето што тој го направил, бројот на азиланти од Косово во земјите на Европа
Економија

(ВИДЕО) Ѓорчев: Иселувањето е последица на економскиот дебакл на тимот на владата – Заев, Анѓуев, Тевдовски

А1он
Република Македонија се празни како никогаш во историјата. Цели семејства се иселуваат, цели општини буквално исчезнуваат. Се селат огромен број на луѓе и тоа веќе
Македонија

(ВИДЕО) Георгиевски: Имаме начин како да го сопреме иселувањето, секое село ќе стане општина

А1он
По трката на идеи на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ со решенија за микро проблемите, ВМРО Народна Партија пласира системско решение со политички и економски дух, рече
Македонија

Масовното иселување на младите е несопирлив процес

А1он
„Гнев и солзи за попатнина, од родната земја кон белиот свет“ Моника Талеска Партизираниoт јавен ресор, економската стагнација, отсуството на реални реформи во образовниот процес..,