mladi

Македонија

Младите во Македонија го напуштаат домот на своите родители нa 32,1 години

А1он
За разлика од поразвиените земји во Европа, младите на Балканот доста доцна ги напуштаат домовите на своите родители и стануваат независни, покажува истражувањето на Евростат,
Македонија

Секое второ 15-годишно девојче во Mакедонија е тажно и се чувствува безнадежно, секое трето е осамено – анализа на СЗО

Секое трето девојче на 15 години во Македонија (31 отсто) изјавува дека е осамено, a секое второ девојче на истата возраст вели дека во изминатите
Економија

Половина од младите од 13 до 15 години велат дека знаат делумно да располагаат со парите

А1он
Околу половина од младите помеѓу 13 и 15 години сметаат дека не располагаат со доволно знаење за управувањето со парите. Најголемиот дел од нив учат
Магазин

Млади инвоатори ќе ја претставуваат Македонија на глобалниот младински предизвик Generation unlimited – Технологија за планетата 2022

А1он
На финалниот настан на младинскиот предизвик Генерација без граници- Технологија за планетата избрани се два тима, млади иноватори, кои ќе нè претставуваат на глобалниот предизвик
Македонија

Ковачевски: Со младите креираме политики за развој на државата

А1он
Премиерот Димитар Ковачевски денеска ја отстапи Владата на младите со учество на завршна активност „Младите ја преземаат Владата“, дел од регионалната младинска конференција #ThinkForward: YOUth
Македонија

АУЕ-ФОН со еко-акција „МЛАДИТЕ ЗА ПРИРОДАТА“, за подигнување на свеста за заштита на животната средина

А1он
Американскиот Универзитет на Европа – ФОН денеска организираше еко-акција во Градски Парк во Скопје под слоганот „МЛАДИТЕ ЗА ПРИРОДАТА. CHANGING TOGETHER“, преку која испратија порака
Регион

Мета за масовното иселување на младите: Црвен аларм за што поскоро запирање на ова уништувачко истребување на популацијата

А1он
Албанскиот претседателот, Илир Мета, реагираше во врска со податоците објавени од Институтот за статистика (ИНСТАТ) кои зборуваат за масовно иселување, пред се на младите. -Демографските
Македонија

Владата ќе ги стимулира младите да се вакцинираат

А1он
По примерот на западните земји, каде со сертификатот за вакцина, младите добиваат попусти, гратис храна, пијалок и други награди и Владата планира стимулативни мерки за
Македонија

Продолжен рокот за доставување пријави за признанието „Успешни млади“ до 15 ноември

А1он
Кабинетот на Претседателот на Република Северна Македонија го продолжи рокот за доставување пријави за признанието „Успешни млади“ за 2020 година до 15 ноември 2021 година.
Економија

Коен: Инвестирајте во младите, покажете им дека имаат можности дома

А1он
Инвестирајте во младите, покажете им дека имаат можности дома, порача Коен Давидс, извршен директор на Светска банка на првиот ден од Меѓународниот економско-финансиски форум што