politicki partii

Македонија

Писонеро: ЕУ очекува сите политички сили во Македонија да го поддржат напредокот на европскиот пат

Орце Костов
Европската Унија верува дека сите политички сили во Северна Македонија ќе го поддржат напредокот на земјата на европскиот пат, порача денеска портпаролката на Европската комисија
Македонија

Една четвртина од младите се пречесто на социјалните мрежи, според нив, партиите се најголем извор на неточни информации

Орце Костов
Мнозинството млади луѓе ги одбираат Инстаграм, Фејсбук и Јутуб како најинтересни за следење вести, а вестите за образование, наука и технологија им се најпривлечни. Иако
Македонија

ИКС: Најголемите партии се и најголеми сејачи на токсични наративи

Орце Костов
Институтот за комуникациски студии (ИКС) го објави третиот извештај во рамки на истражувањето „Мерење на политички штетни наративи“ (ШТЕТ-НА), сублимат на податоците од мониторингот на
Македонија

Ангеловска за намалувањето на парите за партиите: Сите треба да понесат дел од товарот

А1он
Намалувањето на средствата за политичките партии со владина Уредба беше на предлог на Министерството за правда во чиј што буџет е наменето финансирањето на политичките
Македонија

По предлог на Министерството за правда, партиите ќе добијат четири милиони евра помалку за 2020 година

А1он
На вечерашната седница на Владата, на предлог на Министерството за правда се донесе Уредба со законска сила за финансирање на политичките партии во 2020 година.
Македонија

Партиите не ги даваат парите, ВМРО-ДПМНЕ условува: Ако министрите работат без плати, ќе се откажеме од средствата за партијата

Габриела Димковиќ-Мишевска
Тие што беа најгласни како да се крати буџетот, сега молчат. Не кажуваат дали ќе се откажат од државните пари со кои се финансираат партиите.
Македонија

До 22 март мораториум на партиските активности за изборите на 12 април

А1он
Активностите за предвремените парламентарни избори на 12 април се ставени во мирување до 22 март поради спречување на ширењето на коронавирусот во земјата и почитување
Македонија

Партиите доставуваат кандидатски листи до ДИК

А1он
Коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ, Левица, Интергра и СДУ вечерва доставија кандидатски листи за претстојните предвремени парламентарени избори. Како што е најавено, се очекува околу 23:00