nina angelovska

Македонија

Левица бара собраниска седница за пратенички прашања со задолжително присуство на Нина Ангеловска

А1он
Пратениците на Левица – Димитар Апасиев и Борислав Крмов, согласно Деловникот на Собранието на Република Македонија, денеска до претседателот Талат Џафери упатија официјално писмено известување
Македонија

ДКСК: Кај Ангеловска нема кривична одговорност, но потребно е доуредување на категоријата судир на интереси во сите прописи

А1он
Државната комисија за спречување на корупција (ДКСК) не утврдува кривична одговорност, но од етички аспект го покренува прашањето од високо ниво и ќе препорача да
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Заев ја издаде Нина Ангеловска, владата знаела за случајот Еуростандард банка

А1он
„Зоран Заев вчера кажа дека знаел за Еуростандард банката веќе година дена. Министерката за финансии Нина Ангеловска изјави дека не знаела ништо. Ова е огромен
Македонија

Антикорупциска ќе испитува дали има судир на интереси кај министерката Ангеловска

А1он
Државната комисија за спречување на корупцијата отвори предмет за случајот со министерката за финансии Нина Ангеловска, со цел да испита дали има судир на интереси
Македонија

Ангеловска: Не е точно дека сум ги повлекла моите средства од „Еуростандард банка“

А1он
Министерката за финансии Нина Ангеловска ги демантираше информациите кои се пласираа во врска со повлекување на нејзините средства од „Еуростандард банка“, која е ставена во
Економија

Ангеловска: Домашна платежна картичка користат 305 илјади граѓани, до август потрошени 23 милиони евра

А1он
Домашна платежна картичка користат 305 илјади граѓани. Заклучно 1 август доделени се картички во вредност од 26,7 милиони евра, од кои корисниците до тој датум
Економија

Ангеловска: Ситуацијата со коронавирусот е погодна за трговијата преку интернет

А1он
Министерката за финансии Нина Ангеловска на својот Фејсбук профил попладнево напиша дека значајно расте бројот на нови е-продавници и е-трансакции во време на пандемијата. –
Македонија

Ангеловска: 300.000 платежни картички издадени до 25 јули

А1он
Министерката за финансии Нина Ангеловска на Фејсбук објави дека заклучно со 25 јули се издадени над 300.000 домашни платежни картички. – Сите приговори се обработени.
Економија

Се уште не е направена анализа колку ќе се намалат приходите на општините во вториот квартал

А1он
Кризата ги погодува и општините и поради тоа имаат намалена наплата на приходите, иако согласно последните податоци за долговите на општините се закучно со 31
Економија

До крајот на следната недела се очекува да бидат затворени сите приговори за платежните картички

А1он
Министерката за финансии Нина Ангеловска денеска на прес-конференција во одговор на новинарско прашање рече дека од 50.000 приговори за домашните платежни картички од проектот „Купувам