mf

Економија

Финансиски писмени граѓани носат правилни одлуки и придонес за личен и економски раст

А1он
Нивото на финансиска писменост на возрасното население во земјава изнесува 56 отсто од максимумот. Финансиски писмени граѓани знаат да донесат правилни одлуки, од што има
Економија

МФ: Ефектите од ковид-кризата врз македонската еконоија ублажени преку добро управување, потврди ММФ

А1он
Доброто управување и преземените активности од страна на Владата и Нардоната банка ја задржаа макроекономската и финансиска стабилност и го ублажија ефектот на ковид-кризата врз
Економија

Бесими: Пандемијата со Ковид-19 доведе до најголема економска криза што се случила од Големата депресија наваму

А1он
Пандемијата со Ковид-19 доведе до најголема економска криза што се случила од Големата депресија наваму, предвидливоста е тешка, но среднорочната проекција е неопходна и клучна
Економија

Бесими му го врачи Предлог-буџетот за 2021 на претседателот на Собранието

А1он
Министерот за финансии Фатмир Бесими денеска го достави Предлог-буџетот за 2021 година до претседателот на Собранието Талат Џафери и на овој начин, како што информираат
Економија

ВИДЕО: Здравството приоритет на предлог Буџетот за идната година

Искра Манојлоска
Премиерот Зоран Заев вели дека новиот предлог буџет за 2021 година ќе биде буџет за економска стабилност и економски раст. „Поддршка на здравствениот сектор е
Економија

МФ: Усвоен ребалансот, обезбедени средства за поддршка на здравството и за реализација на четвртиот пакет-мерки

А1он
Усвоен е ребалансот на Буџетот за 2020 година со што се обезбедуваат дополнителни средства за вакцини, лекови и зајакнување на здравствените капацитети со цел справување
Економија

КФС: Финансискиот систем успешно се справи со првичниот удар од кризата, подготвен е за натамошните ризици

А1он
Финансискиот систем успешно одговори на првичниот удар од ковид-кризата и е подготвен да се справи со понатамошните предизвици. Финансиските регулатори внимателно ги следат состојбите и
Економија

Законот за државна гарантна шема поставен за јавна дискусија на ЕНЕР

А1он
Предлог Законот за изменување и дополнување на Законот за Македонска банка за поддршка на развојот со кој се овозможува реализирање на мерката Државен гарантен фонд
Економија

За компаниите со најниски приходи, најголема финансиска поддршка за исплата на плати

А1он
Компаниите кои се потешко погодени од кризата, односно кои имаат поголем пад на приходите, ќе добијат поголема финансиска поддршка за исплата на плати, предвидува новиот
Економија

Завршена амандманската расправа за ребалансот на Буџетот

А1он
Амандманската расправа за ребалансот на Буџетот заврши доцна синоќа, соопшти денеска заменик-министерот за финансии Димитар Ковачевски, порачувајќи дека ликвидноста на Буџетот е добра и ќе