Антикорупциска: Премиерот не може да биде и министер за финансии

Од:

Државната комисија за спречување на корупција испрати известување до Претседателот на Собранието, Талат Џафери дека ќе го разгледа предлогот премиерот Зоран Заев во исто време да биде министер за финансии.

„Избраното или именувано лице треба да внимава дали има судир на интереси, односно треба да ги почитува правилата на неспоивост на функцијата која ја врши и да ги почитува Уставот и законите“, се вели во соопштението на Антикорупциска, до Собранието.

Антикорупциска отвори расправа дали има судир на интереси во случајот со Заев.

Засега, ДКСК поради сомневањата за можни конфликти на улогите кај Заев го разгледува предлогот на Владата. Членот 44 од Законот за спречување на корупцијата предвидува судир на интереси, но предлогот во Собранието не е во спротивност со Законот за Владата.

Во Македонија до сега немало случај во кој премиерот ја извршувал и функцијата министер за финансии. Заев ќе биде првиот, доколку не се повлече, кој паралелно со премиерската позиција ќе се грижи и за државната каса. Тоа не е пракса и во државите во Европа. Ретки се примерите каде претседателот на Владата извршува обврски и во некое министерство.

Вицепремиерката Шекеринска, одлуката на Заев да го преземе министерството за финансии го оцени како порака дека премиерот има намера да се фокусира на економијата. За опозицијата, пак двојната функција на Заев е преседан и не треба да му овозможи , дополнително да се збогати на грбот на граѓаните.

Би можело да ве интересира

Заев не очекува интервенции во преговарачката рамка за членство во ЕУ

А1он

МФ: Висок поврат на ДДВ за фирмите, 206 милиони евра во првото полугодие и покрај корона-кризата

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Ангеловска: Во моментов нема потреба од нов ребаланс, буџетот е скроен да одговори на кризата и евентуален дополнителен шок

Ана Ололовска

Ангеловска: Внимателност со какви било промени кај ДДВ, евентуални интервенции по детална анализа

Ана Ололовска

Ангеловска: Приходите подобри од очекувањата, буџетот ликвиден, економијата се ревитализира

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Заев: ЕУ ја утврди преговарачката рамка, нека запрат лагите дека сме го изгубиле македонскиот јазик

Кристијан Ландов