zivotna sredina

Македонија

Министерство за животна средина: Обезбедени 50 милиони евра за подобрување на водната инфраструктура во општините

А1он
Собранието на Република Северна Македонија го усвои Законот за задолжување на Република Северна Македонија со заем кај Европската инвестициона банка (ЕИБ) по Финансискиот договор за
Македонија

Обучени волонтери од сите засегнати општини ќе ја штитат Шар Планина од пожари

А1он
Министерот за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини заедно со директорот на Дирекцијата за заштита и спасување Беким Максути ја посети обуката за справување
Македонија

Нуредини: Доколку настапи влошување на квалитетот на воздухот, јавноста ќе биде веднаш информирана

А1он
Денес, министерот за животна средина и просторно планирање Насер Нурдини заедно со вицепремиерот Фатмир Битиќи и градоначалникот на општина Тетово Билал Касами, ја посетија опожарената
Македонија

Усвоен Предлог Законот за инспекциски надзор во животната средина

А1он
На денешната 69 Седница на Собраниеот на Република Севрна Македонија со 62 гласа „За“ беше усвоен Предлог Законот за инспекциски надзор во животната средина на
Македонија

(ВИДЕО) Ковачевски: Со отстранувањето на линданот од „ОХИС“ ги решаваме наследените еколошки проблеми

А1он
Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски, заедно со министерот за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини, со шефот на Делегацијата на
Македонија

Нов проект за зачувување на биолошката разновидност, одржливо управување со земјиштето и развој на одржлив туризам

А1он
Mинистерот за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини и раководителот на Програмата на Обединетите Нации за животна средина (УНЕП) од Виена, Харалд Егерер, денеска
Македонија

18 белоглави мршојадци за малку спасени од труење, расфрлан отров кај Мариово можеше да доведе до нивно истребување

Искра Манојлоска
Македонското еколошко друштво преку соопштение ја информира јавноста дека по дојава за расфрлан отров на територијата на село Витолиште во Прилепско Мариово, при што се
Македонија

Нуредини: Чистата енергија е клучот за намалени климатски промени и поздрава иднина

А1он
Министерот за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини, се обрати на енергетскиот ден од програмата на претседавачот со #COP26, Обединетото Кралство, посветен на Алијансата
Македонија

Нуредини: Подготвени сме за носење на законот за климатска акција, но потребна е институционална соработка за негова имплементација

А1он
Ние сме подготвени да се донесе законот за климатска акција, но нашата идеја е сите институции во земјава да бидат влучени во неговото финализирање, со
Македонија

ДИЖС: Во „Дрисла“ се горел опасен отпад иако нема соодветна инсталација

А1он
В.д. директорот на Инспекторатот за животна средина Сретен Стојковски денеска информира дека откако е дојден на функција, издадени се решенија за забрана на прием и