amandmani

Македонија

Воздухот енормно загаден, а пратениците одбиваат амандмани за Буџетот со кои ќе се намали аерозагадувањето

Орце Костов
Амандманите на Буџетот за 2024 година за мерки од животната средина преку кои треба конкретно да се намали аерозагадувањето, не се прифатени од пратениците во
Македонија

Владата ги усвои амандманите за влезот на Бугарите во Уставот, утре се испраќаат во Собрание

Орце Костов
Владата на денешната седница ги усвои уставните амандмани кои ги подготви работната група при Министерството за правда. „Предлогот за пристапување кон измена на Уставот го
Македонија

Илија Димовски: Владата не смее да пишува амандмани, тоа е злоупотреба на службена должност

Орце Костов
Поранешниот пратеник од ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски рече дека она што Министерството за правда го прави со преземање на надлежноста од Собранието формирајќи работна група за
Македонија

(ВИДЕО) Стојаноски: Со буџетот ќе порасне долгот, а државата ќе се доведе пред банкрот

Кристијан Ландов
ВМРО-ДПМНЕ и другите политички партии имаат над 220 амандмани со забелешки околу новиот предлог буџет за 2022 година. Бојан Стојаноски пратеник од ВМРО-ДПМНЕ кажа дека
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ ја почна блокадата на измените во Законот за служба во армијата

А1он
Законот за служба во Армијата, кој денеска беше на дневен ред пред Комисијата за одбрана и безбедност, не го помина второто читање пред пратениците. ВМРО-ДПМНЕ
Македонија

ВИДЕО: До утре напладне амадмани за законот за ЈО

А1он
Утре до 12 часот политичките партии кои имаат забелешки на Предлог-законот за јавно обвинителство треба да поднесат амадмани, по што најверојатно во понеделник ќе се
Македонија

(ВИДЕО) Заев: Амандманите од ВМРО-ДПМНЕ се нечесна и недржавничка порака, а од ДУИ сериозна причина за размислувања во СДСМ

А1он
Поднесените неколку илјади амандмани од ВМРО-ДПМНЕ на законите за Академијата на судии и јавни обвинители, за јавнообвинителската служба и за измена на Изборниот законик, испраќаат
Македонија

Мицкоски во јавноста за Македонија, а во амандманите за СЈО секаде пишува Северна Македонија

Кристијан Ландов
Сите 65 амандмани кои ВМРО-ДПМНЕ ги доставило до Министерството за правда за законот за СЈО, го содржат новото уставно име Република Северна Македонија, дознава „А1