deskoska

Македонија

Министерката за правда Дескоска не учествува на маршот за правда

А1он
Министерката за правда Рената Тренеска – Дескоска не учествува на вечерашниот марш, „Чекориме за правда“ што го организира СДСМ. Во соопштението на Министерството се вели
Македонија

ДКСК: Неосновани наводите во претставката за номинирањето на Дескоска во Венецијанската комисија

А1он
Државната комисија за спречување корупција (ДКСК) ги оцени како неосновани наводите во претставката од политичка партија и по допрен глас од медиумите за постоење или
Македонија

ВИДЕО: До утре напладне амадмани за законот за ЈО

А1он
Утре до 12 часот политичките партии кои имаат забелешки на Предлог-законот за јавно обвинителство треба да поднесат амадмани, по што најверојатно во понеделник ќе се
Македонија

Дескоска: Ниту Мицкоски, ниту Зоран Заев ниту пак, Министерството за правда избира јавен обвинител,

Anela Petrova
Во Министерството за правда денеска се одржа првата средба, на која треба да се разгледуваат забелешките и амандманите на опозициската ВМРО-ДПМНЕ за Законот за Јавното
Македонија

СЈО ќе биде инкорпорирано во ОЈО и надлежно за висок профил на корупција и криминал

А1он
Специјалното јавно обвинителство (СЈО) во идина да биде дел од Основното јавно обвинителство, но автономно и задолжено да гони висок профил на корупција и криминал
Македонија

Средба Дескоска – Прибе за реформите во правосудството

А1он
Министерката за правда Рената Дескоска денеска имаше средба со германскиот експерт за владеење на правото Рајнхард Прибе, на која во фокусот на разговорите била реформската
Македонија

Дескоскa: Транспарентноста и директната комуникација со граѓаните–најдоброто оружје во борбата против лажните вести

А1он
Во рамките на своето учество на Регионалниот форум за соработка, „Денешните предизвици, утрешни перспективи: Балканот во 2030“ кој се одржува во Грција, министерката за правда
Македонија

Дескоска на Регионалниот форум за соработка во Солун

А1он
Министерката за правда Рената Дескоска учествува на Регионалниот форум за соработка во Солун, насловен „Денешните предизвици, утрешни перспективи: Балканот во 2030“, што се одржува од
Македонија

ВИДЕО: МИОА, МП и Академијата за судии и јавни обвинители потпишаа меморандум за соработка

А1он
Министерството за информатичко општество и администрација, Министерството за правда и Академијата за судии и јавни обвинители потпишаа меморандум за соработка. Целта на меморандумот е зајакнување