pribe

Македонија

Средба Дескоска – Прибе за реформите во правосудството

А1он
Министерката за правда Рената Дескоска денеска имаше средба со германскиот експерт за владеење на правото Рајнхард Прибе, на која во фокусот на разговорите била реформската
Македонија

Заев – Прибе: Одговорност од сите за функционална правна држава

А1он
Одговорност од сите во државата за да се обезбеди функционална правна држава, е заклучокот од денешната средба на премиерот Зоран Заев со експертот од ЕУ,
Македонија

Прибе без одговор до каде е имплементацијата на реформите

А1он
Рајнхард Прибе, германскиот експерт за владеење на правото кој ги предводеше експертските групи на Европската комисија во Македонија, не даде одговор за медиумите кои од
Македонија

Прибе два дена во Скопје се среќавал со судии и обвинители за да им каже дека треба да бидат транспарентни и одговорни

А1он
Европскиот експерт, Рајнхард Прибе од 5 до 7 декември бил во Скопје со група негови колеги по владеење на право кои ја оценуваа состојбата со
Македонија

ХК: Собранието итно да ги изгласа препораките Прибе содржани во извештајот на Народниот правобранител

А1он
Хелсиншкиот комитет денеска преку соопштение реагира на вчерашното неизгласување на препораките на експертската група на Рајнхард Прибе содржани Извештајот на Народниот правобранител во Собранието, поради
Македонија

Влада на РМ: Извештајот на Прибе ќе го користиме како насока за надградување и подобрување на Планот 3-6-9

А1он
„Влада на Република Македонија ја поздравува работата на експертската група на Рајнхард Прибе за системски прашања од областа на Владеењето на правото, и на овој
Македонија

Прибе: Две години работа на СЈО, а се уште нема ниту една судска пресуда што создава перцепција на неказнивост

А1он
„Поминаа скоро 2 години откако започна СЈО започна со работа и нема ниедна ефективна судска пресуда, што создавa перцепција за неказнивост“, напиша во новиот извештај