samuel zbogar

Македонија

Жбогар: Се надеваме дека до крајот на годината ќе бидат отворени преговорите со ЕУ

А1он
Константните реформи и опипливите резултати на Република Северна Македонија ќе придонесат во напредокот на земјата. Европската Унија наскоро ќе ја презентира преговарачката рамка и се
Македонија

(ВИДЕО) Ден на Европа: Пред ГОБ „8 Септември“ се кренаа знамињата на земјава и на ЕУ, едноминутен молк за жртвите од Ковид-19

А1он
По повод Денот на Европа делегацијата на Европската Унија во земјава организираше настан пред платото на Градската општата болница „8 Септември“, кој почна со кревање
Македонија

Жбогар очекува фер избори, а изборната кампања да се фокусира на реалните прашања

А1он
Европската комисија неодамна уште еднаш ја повтори нејзината препорака и нејзиното убедување дека е време да се отворат преговори со вашата земја, односно со Република
Македонија

Жбогар: Се надеваме дека законот за ЈО ќе биде усвоен пред распуштање на Собранието

А1он
Земјата треба да продолжи да ја покажува својата посветеност на реформи особено во клучните области. Се надеваме дека новиот закон за јавното обвинителство ќе биде
Македонија

Заев – Прибе: Одговорност од сите за функционална правна држава

А1он
Одговорност од сите во државата за да се обезбеди функционална правна држава, е заклучокот од денешната средба на премиерот Зоран Заев со експертот од ЕУ,
Македонија

Амбасадорот Жбогар на средба со младите од Тетово во рамки на кампањата „ЕУ за ТЕБЕ”

А1он
Кампањата „ЕУ за ТЕБЕ“ што ја спроведува Делегацијата на ЕУ во земјава, оваа пролет ќе биде фокусирана на младите, а Тетово ќе биде првиот град