9 maj

Свет

Русија објави дека спречила терористички напад на 9 мај

А1он
Руски прорежимски медиуми објавија за спречување на терористички напад на Денот на победата, прославуван на 9 мај, од страна на ФСБ во областа Калининград. Симпатизер
Свет

Фон дер Лајен: Граѓаните низ Европа ја оживеаја „визијата за енергична и модерна европска демократија“

А1он
Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен, свпојот говор во Стразбур, на затворањето на конференцијата за иднината на Европа го започна со зборовите на
Свет

ВИДЕО: Рускиот амбасадор во Полска полеан со црвена боја на церемонија за Денот на победата

А1он
Амбасадорот на Русија во Полска, Сергеј Андреев, беше полеан со црвена боја на годишниот настан на Денот на победата во чест на крајот на Втората
Македонија

Ковачевски: На 9 Мај гордо ги славиме победата над фашизмот и големата идеја за Европа

А1он
Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски се обрати на свеченоста по повод 9 Мај – Ден на победата над фашизмот и Ден
Македонија

ВИДЕО: Владина делегација положи цвеќе на партизанските гробишта во Бутел во чест на 9 Мај

А1он
Делегација на Владата на Република Северна Македонија, предводена од премиерот Димитар Ковачевски, кој беше придружуван од министерката за одбрана Славјанка Петровска, од министерот за локална
Македонија

Пендаровски: Само достоинствено, со почитување на правото на самоопределување може да зборуваме за обединета Европа

А1он
Претседателот Стево Пендаровски по повод Денот на победа над фашизмот и Денот на Европа ја упати следната порака: „Денес гледаме дека победата на слободата, човековите
Свет

Путин: Западот подготвуваше инвазија на Русија, ние си ја браниме татковината

А1он
Рускиот претседател Владимир Путин го одржа својот традиционален говор за Денот на победата на Црвениот плоштад во Москва порачувајќи им на руските борци дека сега
Свет

Путин ќе го одржи долгоочекуваниот говор

А1он
Русија денеска ја слави 77-годишнината од победата над Хитлерова Германија, а претседателот Владимир Путин ќе одржи долгоочекуваниот говор за настаните од војната против Украина. На