Zakon za javno obvinitelstvo

Македонија

Влада: Трошоците за СЈО се за стручните служби и за комуналии до престанокот на постоење на ова обвинителство

А1он
Владата денеска преку соопштение посочува дека на 2 април 2020 година донела Уредба со законска сила со која се регулираат определени отворени прашања кои се
Македонија

Жбогар: Се надеваме дека законот за ЈО ќе биде усвоен пред распуштање на Собранието

А1он
Земјата треба да продолжи да ја покажува својата посветеност на реформи особено во клучните области. Се надеваме дека новиот закон за јавното обвинителство ќе биде
Македонија

Можна лидерска средба Заев – Мицкоски

А1он
Лидерот на владејачката СДСМ, Зоран Заев нема ништо против да се сретне со претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, а во врска со Законот за
Македонија

Утре нова средба на работните групи за законот за јавно обвинителство

А1он
Работните групи на власта и опозицијата утре во Собранието ќе одржат нова средба за законот за јавно обвинителство, потврдија од Министерството за правда. Според лидерот
Македонија

Министерство за правда: Квалитетен закон за јавно обвинителство е услов за почеток на преговори со ЕУ

А1он
Услов за отпочнување на преговорите со ЕУ не е донесување на било каков закон за јавно обвинителство, туку квалитетен закон кој ќе овозможи право и
Македонија

Дескоска: Ниту Мицкоски, ниту Зоран Заев ниту пак, Министерството за правда избира јавен обвинител,

Anela Petrova
Во Министерството за правда денеска се одржа првата средба, на која треба да се разгледуваат забелешките и амандманите на опозициската ВМРО-ДПМНЕ за Законот за Јавното