Можна лидерска средба Заев – Мицкоски

Од:

Лидерот на владејачката СДСМ, Зоран Заев нема ништо против да се сретне со претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, а во врска со Законот за Јавно обвинителство, кој треба да биде донесен со двотретинско мнозинство.

„Ако има реална потреба, би седнал да разговарам со Мицкоски, бидејќи е важно за државата. Се работи за системско решение кое е двотретинско и сите имаат одговорност. Се надевам дека ако не пред, законот ќе го донесеме по изборите“, рече Заев.

Од ВМРО-ДПМНЕ изјавија дека од понеделник ќе излезат со став за законското решение и дека во моментов нивниот тим на есперти го разгледува предлогот.

Потребата за усвојување на законот, при неговата посета на Скопје, ја истакна и комесарот за проширување на ЕУ, Оливер Вархеји.

Во меѓувреме, претседателот на Собранието Талат Џафери изјави дека Собранието може да го донесе законот веднаш, доколку власта и опозицијата ги надминат разликите.

 

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Мицкоски: „Трас, трас“, вака Заев ја егзекутира правдата во Македонија

Габриела Димковиќ-Мишевска

(ВИДЕО) Почна маршот на ВМРО-ДПМНЕ за правда: „Никогаш Северна, само Македонија“

Габриела Димковиќ-Мишевска

Анкета на „Рејтинг“: Заев би бил подобар премиер од Мицкоски

Мери Јордановска

Мицкоски: Предложениот закон за ЈО е за амнестија на Заев и за дел од поранешното раковоството на ВМРО-ДПМНЕ

Драган Поповски

Заев: Кажував се што знам за „Монструм“, за да се дојде побрзо до вистината

Кристијан Ландов

(ВИДЕО) Заев сведочи во „Монструм“: Бомбите за случајот ги предадов во СЈО

Кристијан Ландов