Утре нова средба на работните групи за законот за јавно обвинителство

Од:

Работните групи на власта и опозицијата утре во Собранието ќе одржат нова средба за законот за јавно обвинителство, потврдија од Министерството за правда.

Според лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, на СДСМ не му одговара да се донесе законот за јавно обвинителство и го кочи целиот процес, затоа што СДСМ, како што изјави „сака да имплементира правно насилие во пресметката со политичките неистомисленици“.

Премиерот Зоран Заев, пак, смета дека работните групи не се далеку од постигнување договор за законот за јавно обвинителство. Тој е оптимист и е подготвен да седне повторно со Мицкоски на маса, но откако преговарачките тимови ќе направат чекор напред.

Утрешната средба на работните групи за законот за јавно обвинителство е прва по лидерската средба на Заев и Мицкоски која се одржа на почетокот на овој месец и од која не произлезе никакво решение.

Би можело да ве интересира

Обвинителството на БиХ побара притвор за премиерот на Федерацијата БиХ, Фадил Новалиќ

А1он

Отфрлена кривичната пријава во врска со планинарската несреќа на Кајмакчалан

Ана Ололовска

Извршен увид од јавен обвинител за пронајденото безживотно тело во Осој

А1он

Обвинителството отвори предмет за масовното присуство на граѓани на Литијата во Струга

Ана Ололовска

Обвинителството за организиран криминал доби ИТ опрема во вредност од 27 илјади евра

Ана Ололовска

Постапки против пет лица поради прекршување на полицискиот час во Куманово

А1он