manu

Култура Македонија

Димитров во МАНУ: Македонскиот јазик е затворено прашање, и дома и во светот

А1он
Министерот за надворешни работи Никола Димитров, на покана на Македонската академија на науките и уметностите, денеска присуствуваше на промоција на четирите капитални изданија за македонскиот
Култура

Во МАНУ промовирани четири капитални дела за македонскиот јазик

А1он
Да се дадат вистински аргументирани и научни одговори за континуитетот и еволуцијата на македонскиот јазик и за неговото место во меѓународната славистика и лингвистика е
Култура

Промоција на четири изданија за македонскиот јазик во МАНУ

А1он
Четири капитални изданија за македонскиот јазик утре ќе бидат промовирани на платото пред МАНУ. Делата деновиве излегоа од печат на иницијатива на Македонската академија на
Култура

In memoriam aкадемик Стефан Воденичаров, поранешен претседател на БАН

А1он
Академик Стефан Воденичаров, претседател на Бугарската академија на науките во периодот 2012-2016 година и член надвор од работниот состав на Македонската академија на науките и
Култура

Излезе од печат Лингвистички атлас на македонските дијалекти во издание на МАНУ

А1он
Во издание на Македонска академија на науките и уметностите (МАНУ) од печат излезе Лингвистичкиот атлас на македонските дијалекти (според материјалите на ОЛА), каде што се
Македонија

Почнува со работа лабораторијата во МАНУ, дневно ќе се прават по сто теста за Ковид-19

А1он
Лабораторијата во Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ) почнува со работа од денеска со капацитет од 100 тестови за Ковид-19, најави денеска на онлајн
Македонија

МАНУ работи на истражувања во врска со вирусот Ковид-19

А1он
Биомедицински истражувања и истражувања во врска со ширењето на вирусот Ковид-19 и влијанието на нефармацевтските интервенции во Македонија, се дел од проектите на кои во
Македонија

Експерти од МАНУ: Пикот на Ковид-19 на почеток на мај со 1.100 заразени

А1он
Претседателот на МАНУ, Љупчо Коцарев информира дека заедно со м-р Петар Јовановски изучувале модел преку кој ја добиле речиси истата слика со која сега се
Македонија

Коцарев: Во 2020 МАНУ ќе се посвети на најгорливите прашања, ќе ја хармонизира и соработката со БАН

А1он
Во согласност со предизвиците на новото време, активностите на Академијата во 2020 година ќе бидат насочени што е можно повеќе кон изработка на научно фундирани