tender

Македонија

За Маричиќ не е проблем да се потрошат 350.000 евра народни пари за кампања: „Наша должност е да ги информираме граѓаните“

Орце Костов
Вицепремиерот за евроинтеграции Бојан Маричиќ смета дека тоа Влада ќе потроши 355.000 евра за нова кампања од јавен интерес среде економска криза е нивна должност
Економија

Национални шуми за 712.000 евра ќе купи 20 теренци на лизинг

Орце Костов
Државното претпријатие „ЈП Национални шуми“ на лизинг ќе набави 20 нови теренски возила за потребите на своите вработени, а тоа ќе го чини над 700.000
Македонија

Десет фирми се борат за реконструкција на тетовското училиште „Моша Пијаде“, дел од заинтересираните се откажаа од тендерот

Александар Тодески
Десет фирми се заинтересирале да го реконструираат средното училиште Моша Пијаде во Тетово, дознава А1он. Како што веќе објавивме, на тендерот се јавија фирми кои
Македонија

Владата ќе потроши 355.000 евра народни пари за ПР стории во медиумите, видеа и билборди

Орце Костов
Генералниот секретаријат на Владата склучи договор за јавна набавка со Друштвото за филмска продукција „Вертиго-НМЕ ДОО“ за сума од 355.000 евра или 21,8 милиони денари,
Македонија

Борба за реконструкција на училиште во Тетово: МОН ги крие имињата на фирмите кои го „бркаат“ тендерот

Најниска понуда – Вака е означена отворената постапка за реконструкција на Средното училиште Моша Пијаде во Тетово кој на 12 октомври го објави Министерството за
Економија

Блиски луѓе на Заев ќе работат за фирма на белоруски конзул во Македонија: Кој ќе копа јаловина во РЕК Битола за 25 милиони евра

Орце Костов
Државната ЕСМ, односно производствената подружница РЕК Битола го распиша најголемиот тендер за ископ на јаловина од речиси 25 милиони евра во во последните десет години,
Македонија

Владата ќе плати десет милиони евра повеќе за безбедност на интернет: Избрана компанија која не понудила најниска цена

Орце Костов
Во следните три години, Владата ќе плати околу десет милиони евра повеќе за сајбер безбедност на институциите. Компанијата „Аитоникс“ која и досега имаше договор со
Македонија

Антикорупционерите и обвинителството на Абази од понеделник ќе го чешлаат тендерот кој го доби „Еуровиа“

Александар Тодески
Документите за тендерот на Министерството за надворешни работи кој го доби „Еуровиа“ патуваат кон Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција и Антикорупциската комисија.
Македонија

И „Виаком“, фирма блиска до Елмедин Адеми донирала на ДУИ

Александар Тодески
Не само Елмедин Адеми и неговата „Еуровиа“, туку и фирмата „Виаком“ донирала 1.845.000 денари во 2022 година на контото на владејачката партија. И оваа фирма,
Македонија

Османи: Можете да ме обвините за се, но за корупција не можете, одбравме најниска цена за „Борис Трајковски“

Орце Костов
Министерот за надворешни работи Бујар Османи им наредил на службите во МНР веднаш да ја испратат целокупната документација до Антикорупциска за случајот кој го отвори