rek

Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Власта пред заминување сака да ги наполни куферите со пари од тендери

А1он
ВМРО-ДПМНЕ во новото соопштение до јавност тврди дека власта во заминување во последен момент сака со два тендери вредни 9 милијарди денари во РЕК, да
Македонија

ЕСМ реакција: Мицкоски покажува незнаење од неочекувани размери за производството на електрична енергија

А1он
Го потсетуваме Христијан Мицкоски дека АД ЕСМ произведува електрична енергија за граѓаните, односно за домаќинствата, а не за општините или некакви малверзации од општини. АД
Македонија

Mицкоски: Граѓаните од 1 јули ќе плаќаат минимум 10 проценти повисоки сметки за струја

А1он
Заради криминалите во РЕК Битола, тендерите во четири очи и неодговорното работење на раководството на ЕЛЕМ, граѓаните плаќаат повисоки сметки за струја, рече претседателот на
Економија

Заврши капиталниот ремонт на Блок 2 во РЕК Битола,

А1он
Капиталниот ремонт на Блок 2 на РЕК Битола заврши. Постројката, информираат од компанијата, е синхронизирана со електроенергетскиот систем на РСМ и испорачува електрична енергија согласно
Економија

Бислимовски: До 5 март нови правила за снабдување со топлинска енергија во Скопје

А1он
Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) до крајот на неделава ќе ја добие Студијата и анализата од МАНУ која ќе претставува појдовна основа за изработување на
Економија

За 10 дена на аукција ќе се избере универзален снабдувач со електрична енергија

А1он
Во наредните десетина дена ќе заврши аукцијата по што ќе се избере универзален снабдувач со електрична енергија. Двете заинтересирани компании „ЕВН снабдување“ и „ЕЛЕМ трејд“
Македонија

Реакција на РЕК „Битола“ на прес конференцијата на СДСМ

А1он
Опозицијата  во обид да собере ситни политички поени  постојано  излегува со контрадикторни тези во јавностa  за функционирањето на РЕК Битола. Речиси од сите погонски настани
Македонија

Демант: Нема хаварија во РЕК Битола, капацитети испорачуваат електрична енергија според потребите

А1он
СДСМ во две последователни реакции успеа да се демантира со наводите за тековните активности во РЕК Битола. Вчера на прес конференција кажаа дека ТЕ Битола
Економија

СДСМ: Нова хаварија во РЕК Битола, кој ќе ја понесе одговорноста за катастрофата?

А1он
Секојдневно сме сведоци на катастрофалните политики на власта, но, од ден на ден, излегуваат на површина тешките последици што ги чувствуваат граѓаните. Денеска во РЕК