Mицкоски: Граѓаните од 1 јули ќе плаќаат минимум 10 проценти повисоки сметки за струја

Од:

Заради криминалите во РЕК Битола, тендерите во четири очи и неодговорното работење на раководството на ЕЛЕМ, граѓаните плаќаат повисоки сметки за струја, рече претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

Тој предупреди дека од 1. јули граѓаните ги очекува нов ценовен шок.

„Покрај досегашните 30 отсто поголема цена за струја од доаѓањето на Владата на СДСМ, од 1 јули ќе имаме за жал минимум 10 процентно зголемување за сметките за струја кај граѓаните, велам минимум затоа што таа бројка сигурен сум дека ќе претрпи измени, дека ќе биде повисока“, изјави Мицкоски пред медиумите пред Централниот штаб на партијата.

Коментирајќи го поплавувањето во РЕК Битола по дождовите вчера, Мицкоски кажа дека багерите се поплавени бидејќи на време не биле подготвени јамите и на време не е направено одводнувањето. Обвини дека наместо да работат во РЕК, приоритет им се „тендерите во четири очи и пљачката на отворена сцена на грбот на граѓаните“.

„Ова е ситуацијата во РЕК Битола во овој момент – удавени рударски машини и транспортни траки кои што наместо да копаат јаглен, ние денска треба да увезуваме електрична скапа енергија. Тоа е првата работа зошто цената на електричната енергија ќе поскапи“, рече Мицкоски.

Прашан колкава е штетата од поплавените машини, Мицкоски одговори: „Дневно е милиони, дневно се мери во милиони“.

Како решение во врска со цената на струјата, првиот човек на ВМРО-ДПМНЕ предлага државата да се врати на производството најмалку од 2019. година, а за таа цел тврди дека би биле потребни не повеќе од шест месеци.

„Ова коешто денеска се случува е минус 250 милиони евра за граѓаните кои што мора некој да ги плати бидејќи ако вие веќе ги немате тие количини на струја, ќе треба да ги донесете односно да ги увезете, а за да ги увезете ви требаат пари. Во случајот ви требаат 250 милиони евра. Еве јас ви гарантирам дека за шест месеци тие пари ќе останат во буџетот“, рече Мицкоски.

Би можело да ве интересира

Мицкоски: Да се игнорира идејата на ДУИ за избирање претседател на државата во Собранието

Катерина Ѓуровски

Пред неколку години четвртина бурек со јогурт беше 50, сега е 120 денари, Мицковски до СДСМ за просечната плата

Костовски: МВР да одговори кој е улогата на Мицкоски во скандалот со тепањето полицаец

Ќе го завршиме автопатот Кичево-Охрид до 2026 кога ќе дојдеме на власт ветува Мицкоски

Тошковски: Известен е обвинител, брзо да се расчисти случајот со полицаец кој нападна колега

Катерина Ѓуровски

(ВИДЕО) Каевски: Шефот на обебзедувањето на Мицкоски тепа полицајци, ВМРО-МВРО на дело

Катерина Ѓуровски