esm

Економија

Ковачевски: Потрошивме 55 милиони евра за досегашните испораки на мазут и јаглен од Грција и Албанија

Орце Костов
Првиот човек на ЕСМ, Васко Ковачевски е убеден дека енергетската криза македонските граѓани нема да ја почувствуваат затоа сите производствени капацитети ќе бидат во функција
Економија

ЕСМ ќе формира нови посебни Друштва за снабдување на Скопје и Битола со топлинска енергија

А1он
Со цел поуспешно пребродување на кризата со топлинска енергија, Владата го задолжи АД ЕСМ да основа три трговски друштва за вршење поединечна енергетска дејност производство,
Економија

Ковачевски на МЕФ 2022: ЕСМ паралелно функционира на две траси-обезбедување електрична енергија во криза и инвестирање во обновливи извори

А1он
Европската енергетска криза ги остежнува активностите од зеленото сценарио, и во Европа и кај нас, изјави генералниот директор на АД ЕСМ, Васко Ковачевски, на енергетската
Економија

Ковачевски: Ако ЕСМ ја продаваше електричната енергија за граѓаните по пазарна ценa, поскапувањето ќе беше 150%

А1он
Ако АД ЕСМ ја продаваше електричната енергија за граѓаните по пазарна цена, поскапувањето ќе беше 150%, изјави денеска генералниот директор на АД ЕСМ, Васко Ковачевски,
Економија

Состанок на сите директори во АД ЕСМ, се зголемува планот за производство за целосно задоволување на потребите од електрична енергија

А1он
Управниот и Надзорниот одбор на АД ЕСМ, и директорите на сите подружици, денеска одржаа состанок во ХЕС Црн Дрим во Струга, на кој се расправаше
Македонија

ЕСМ: Мицкоски да престане да лаже за енергетската состојба

А1он
Од ЕСМ преку соопштение реагираат на изјавата на лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, за поскапувањето на струјата. „Го осудуваме крајно неодговорното однесување на лидерот
Македонија

ЕСМ реакција: Мицкоски покажува незнаење од неочекувани размери за производството на електрична енергија

А1он
Го потсетуваме Христијан Мицкоски дека АД ЕСМ произведува електрична енергија за граѓаните, односно за домаќинствата, а не за општините или некакви малверзации од општини. АД
Економија

Се поставуваат цевките од Топловодот од РЕК Битола

А1он
Започна поставувањето на цевките од топловодот од РЕК Битола до Битола. Со засилен интензитет се подготвува трасата низ која ќе поминува топловодот кој ќе обезбеди
Економија

ЕСМ: Фотонапонската електрана Осломеј во Кичево има енергетска вредност, но и еколошко значење за околината

А1он
Согласно законските одредби, концесионерот на рудно наоѓалиште по исцрпувањето на рудата има обврска да го уреди и облагороди просторот и да го врати земјиштето во
Економија

(ВИДЕО) Ковачевски: Со фотонапонската електрана „Осломеј“ до енергетска независност преку обновливи извори на енергија

А1он
Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски, заедно со претставници од Владата, првиот вицепремиер и министри, и генералниот директор на ЕСМ Васко Ковачевски,