esm

Македонија

Дебранец узурпирал земјиште во сопственост на ЕСМ

А1он
Дебарското одделение за внатрешни работи поднесе кривична пријава против жител на Дебар поради узурпација на земјиште покрај Дебарско Езеро. -Поради постоење основи на сомнение за
Економија

ЕСМ: С. Македонија стана член на ППЦА и се обврза да го напушти производството на струја од јаглен до 2030 година

А1он
Земјава стана член на ППЦА Алијансата (Powering Past Coal Alliance) за време на Лондонската недела за климатски акции и заедно со Шпанија се обврзаа да
Економија

Ковачевски: Нови 350 милиони евра инвестиции на АД ЕСМ во енергетиката и екологијата во Битола и регионот

А1он
АД ЕСМ за Битола и регионот најави три нови проекти – изградба на гасна електрана, фотонапонски електрани и топлификација за градот Битола, инвестиции со вкупна
Економија

Девет компании се во трка за инвестирање во „Чебрен“, ЕСМ ќе учествува со 30%

А1он
„Електрани на Северна Македонија со повеќе од 30% ќе учествуваат во инвестицијата во ‘Чебрен’, која се очекува да биде регионална батерија“ најави премиерот Зоран Заев
Македонија

Институциите се собраа на состанок за подобрување на нивото на Тиквешкото Езеро

А1он
На иницијатива на АД Електрани на Северна Македонија (ЕСМ) денеска во Кавадарци се одржа меѓуинституционален состанок во хидроелектраната Тиквеш во врска со актуелни прашања поврзани
Економија

ЕЗ: АД ЕСМ самоиницијативно ќе си пресметува цена на јаглерод како подготовка до задолжителното законодавство

А1он
АД ЕСМ соопшти дека ја известило Енергетската заедница дека ќе почне со внатрешно пресметување на „цена на јаглерод“, како подготовка на компанијата до воведувањето на
Економија

Ковачевски: Очекуваме во наредните два до три месеци да ја докомплетираме постапката за изградба на топловодната мрежа во Битола

А1он
Постапката за изградба на топловодната мрежа од РЕК „Битола“ до градот Битола е во процедура. Во изминатата година заврши тендерската постапка, а на 18 јануари
Економија

(ВИДЕО) Ковачевски: Блок 1 во РЕК Битола ќе стане гасна електрана до 2025/26 година

А1он
Генералниот директор на АД ЕСМ, Васко Ковачевски на конференцијата „Визија за енергетска транзиција 2040“ посочи дека компанијата планира до 2025/26 година да го исклучи првиот
Економија

Ковачевски изврши увид во работењето на рудниците Суводол и Брод/Гнеотино и на Термоелектраната

А1он
Генералниот директор на АД ЕСМ, Васко Ковачевски во текот на празничните денови беше во посета на РЕК Битола и на работниците кои за време на
Македонија

ВИДЕО: Без фасада и прозорци зјае зградата на ЕСМ сред Скопје, две години чека модерно решение

Кристијан Ландов
Без фасада и прозорци, налик напуштен објект зјае зградата каде беше сместена ЕВН, а која сега е целосна сопственост на ЕСМ. Две години се бара