rek bitola

Економија

Јовановиќ: Нашите политичари ќе се сетат на зимата по летните одмори

Орце Костов
Парното греење од денеска е поскапо за 14,18 проценти, а кризната состојба во енергетскиот сектор се уште не е прогласена. Иако Бектеши најави дека се
Македонија

Нормализирана е работата на системите за ископ на јаглен и јаловина во рудниците на РЕК Битола

А1он
Работењето на системите во рудникот Суводол на РЕК Битола е нормализирано. По обилните врнежи од дожд кои во петокот и вчера го зафатија рудникот и
Економија

Се поставуваат цевките од Топловодот од РЕК Битола

А1он
Започна поставувањето на цевките од топловодот од РЕК Битола до Битола. Со засилен интензитет се подготвува трасата низ која ќе поминува топловодот кој ќе обезбеди
Економија

Започна со изградба системот за топлификација на Битола, Могила и Новаци

А1он
Започна изградбата на системот за топлификација на Битола, Могила и Новаци кој ќе користи топлинска енергија од РЕК Битола. Градежните работи почнаа во кругот на
Економија

Васко Ковачевски: Очекуваме владата да донесе одлука за препорачана цена на електричната енергија

А1он
Очекуваме Владата да донесе одлука со препорачана цена на електричната енергија, а потоа на 9 декември да доставиме понуда до ЕВН Хоум и да почнеме
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Ставање на хармоникаш на чело на РЕК е гума за спасување за Ковачевски

А1он
Ставање на хармоникаш на чело на РЕК е гума за спасување за Ковачевски и одбегнување на одговорност. Новопоставениот директор на РЕК Битола Пеце Матески пред
Македонија

Разрешни директорите на РЕК Битола и на РЕК Осломеј

А1он
Разрешен е директорот на РЕК Битола Златко Ќурчиевски и на негово место за в.д. директор е назначен Пеце Матевски, досегашен директор на Термоелектрана, соопшти денеска
Економија

ЕСМ: Набавка на првите 90 илјади тони јаглен за РЕК Битола, отворен повик во текот на целата грејна сезона за останатите

А1он
Договор за набавка на 90 илјади тони јаглен од Албанија ќе биде потпишан согласно повикот за набавка на јаглен за РЕК Битола, а за останатите
Економија

АД ЕСМ: „Мицубиши” заинтересиран за изградбата на гасна електрана од 250 MW во РЕК Битола

А1он
Делегација на јапонскиот производител „Мицубиши“ ги посети АД ЕСМ и Подружницата РЕК Битола со цел испитување на можностите за изградба на гасна електрана со моќност
Македонија

Вториот блок на РЕК Битола од синоќа повторно вклучен во електроенергетскиот систем

А1он
Блок 2 на РЕК Битола од синоќа во 2:45 часот е синхронизиран со електроенергетскиот систем на Република Северна Македонија. Производството на електрична енергија од комбинатот