energetska kriza

Свет

ЕУ лидерите се договорија за рамка за справување со ценовниот шок од енергетската криза

А1он
И покрај оптимистичкиот тон на претседателите Мишел и фон дер Лајен, лидерите на ЕУ рано изутринава постигнаа консензус само за широка рамка за справување со
Економија

Митилинеос – Когенеративна постројка Скопје“ доби статус на стратешки инвестиционен проект

А1он
На седница на Валдата денеска е донесена одлука за утврдување статус на стратешки инвестиционен проект, за проектот „Митилинеос“ Когенеративна постројка Скопје“ на Друштвото за производство
Економија

Мицкоски: Нашиот план за справување со енергетската криза стои, владата да одговори дали го одбива заради бизнис зделки или договори во 4 очи

А1он
Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски одговарајќи на новинарско прашање при посетата во Општина Јегуновце истакна дека владата треба да одговори зошто го одбива понудениот план
Економија

Алијанса за Албанција со предлози за ублажување на енергетската криза

А1он
Гледајќи ја тешката енергетска и економска состојба во државата, како и недостигот на волја и способност за тоа, Владата да се соочи со кризата, Алијанса
Економија

(ВИДЕО) Коциќ: Обезбедени се енергенси, струја и парно, поддршка за граѓаните, фирмите и училиштата

А1он
Во пресрет на најтешката зима по Втората светска војна, Владата предводена од СДСМ донесе неколку одлуки и мерки за стабилно и сигурно снабдување со струја
Македонија

(ВИДЕО) Константин Димитров: Нè чека тешка зима, ако сме сега во кризна, тогаш ќе бидеме во воена состојба

А1он
Енергетската криза удри со сета сила врз Македонија, а се почувствува уште од минатата година, но ние како држава не презедовме мерки за да ги
Свет

Мишел: Земјите-членки на ЕУ треба да дејствуваат заедно против енергетската криза

А1он
Земјите-членки на ЕУ треба да дејствуваат обединето против енергетската криза предизвикана од наглиот раст на цените со намалување на потрошувачката на електрична енергија и да
Регион

Мицотакис: Се соочуваме со невидена енергетска криза

А1он
Се соочуваме со невидена енергетска криза, а за оваа криза одговорна е исклучиво Русија и руската инвазија на Украина, која ги доведе цените на природниот
Регион

Амбасадорот на САД во Атина: Грција ќе биде решението за енергетската криза во Европа

А1он
Грција станува енергетски центар, не на хартија, туку во реалноста. Грција ќе биде решение за да ѝ помогне на Европа да ја надмине оваа енергетска
Свет

Енергетска криза: Околу триесет јавни базени ненадејно затворени во Франција

А1он
Соочени со зголемените цени на енергијата, кои ги погодуваат сите аспекти од секојдневниот живот, како што се јавните услуги, базените исто така мораа да ги