elektricna energija

Економија

Арсовски: За цената на струјата и понудата на ЕСМ не е разговарано на владина седница

А1он
На владина седница не е разговарано за понудата на ЕСМ за цена на струјата кај универзалниот снабдувач и информациите во јавноста за колку проценти таа
Економија

ЕСМ доби одобрување за стартување на ТЕЦ Неготино за обезбедување на недостатоците од струја

А1он
Владата на Северна Македонија даде согласност на Електрани на Северна Македонија (ЕСМ) да го активира со работа ТЕЦ Неготино за времено дополнително производство на електрична
Економија

Оператори во Австрија најавија поскапа струја за 17 отсто од 1 јануари

А1он
операторите со електричнма струја во Виена, Долна Австрија и Бургенланд на почетокот на следната година ќе ја поскапат струјата за околу 17 отсто. За домаќинство
Регион

Албанија годинава со рекорден историски увоз на електрична енергија од 213 милиони евра

А1он
Увозот на електрична енергија во Албанија годинава достигна рекордна вредност, највисока досега во историјата на државата, за што од јануари до ноември се потрошени 213
Македонија

Владата ќе донесе нови мерки за социјално ранливите граѓани полесно да ја поднесат енергетската криза

А1он
Владата на денешната седница ги задолжи Министерството за труд и социјална политика, во координација со Министерството за економија да подготват мерки за поддршка на социјално
Свет

Шпанија со пакет мерки за поддршка на потрошувачите против поскапувањето на струјата

А1он
Шпанската Влада денеска одобри пакет мерки за заштита на потрошувачите од поскапувањето на електричната енергија, соопшти Владата на Твитер. Пакетот е усвоен со цел да
Uncategorized

Влада: Вклучен и вториот блок на РЕК Битола, граѓаните не треба да стравуваат од рестрикции

А1он
„Во насока на обезбедување стабилност на електроенергетскиот систем, од денеска во функција е ставен и вториот блок на РЕК Битола, што значи дека комбинатот работи
Македонија

(ВИДЕО) Арсовски: Единствен осуден криминалец за крадење струја во Република Македонија е Панче Заев, таткото на Зоран Заев

А1он
Единствен докажан и осуден криминалец којшто крадел струја, пардон – криминалци коишто краделе струја се семејството Заеви, вели портпаролот на ВМРО ДПМНЕ Димче Арсовски. „Имено,
Економија

Бектеши: Ситуацијата будно се следи, во делот на домаќинствата не очекуваме големи ценовни шокови

А1он
Министерот за економија Крешник Бектеши не очекува да има големо зголемување на цената на електричната енергија за домаќинствата по 1 јануари идната година и вели
Македонија

Без струја утре дел од Ченто и Шишево, а без вода дел од корисниците во Тафталиџе

А1он
Поради технички зафати во дистрибутивната електромрежа, без струја утре ќе бидат дел од корисниците од општините Гази Баба и Сарај, додека прекин на водоснабдувањето утре