smetki

Економија

Бислимоски: Приватните енергетски инвестиции ќе донесат пониски сметки за парно

Орце Костов
Влезот на стратешките енергетски инвестиции кои утре треба да ги изгласаат пратениците преку неколку предлог закони ќе ја намали енергетската независност на земјата и можно
Економија

Битиќи: Субвенцијата во сметките за струја е 84 отсто

А1он
Цената на електричната енергија на регулираниот пазар во овој момент е субвенционирана со 84 отсто и субвенционирањето ќе продолжи до носењето на следната одука за
Економија

Николовски: Субвениција до 90%, повеќе за сите се и мерките за помали сметки на струја за граѓаните и компаниите

А1он
4 милиони евра дневно, наредните месеци се на располагање кон сите граѓани со деветиот пакет антикризни мерки вреден 622 милиони евра, кој опфаќа и конкретни
Економија

(ВИДЕО) Парното ќе поскапи многу ако не се врати цевководот на мостот на „Беласица“, се зависи од Град Скопје

Орце Костов
Скопјани ќе плаќаат многу повисока цена за парното греење доколку не се врати цевководот на мостот „Беласица“ преку кој се транспортира енергијата од ТЕ-ТО која
Македонија

ЕВН почна да работи во Слупчане: „Ќе плаќаме колку што ќе потрошиме, да не бидеме црна точка“

Орце Костов
Екипите на електродистрибуција почнаа со работа во липковското село Слупчане. Во дел од селото веќе се заменети орманите. Договорено е корисниците на социјална парична помош
Економија

ЕСМ во следните 10 години ќе ги снабдува скопјани со парно греење

Орце Костов
Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија (РКЕ) на главна седница донесе Одлука за издавање на лиценца за вршење на енергетска
Економија

Струјата нема да поскапи, а може и да се намали уверува Бектеши

Анита Петровска Рајковиќ
Министерот за економија, Крешник Бектеши денеска увери дека граѓаните нема да плаќаат поскапа струја. „Во текот на јуни ќе седнеме и ќе разговараме за новиот
Видео Македонија СКЕН

(ВИДЕО) Новите сметки донесоа гнев – зошто повеќе пари за пренос отколку за потрошена струја?

Новите сметки за струја донесоа гнев и многу прашања. Зошто плаќаме повеќе за пренос на струјата отколку за самата струја? Граѓаните бараат објаснување и се
Видео Македонија СКЕН

Видео: Млаки радијатори, се штеди ли на греење, ќе поскапи ли парното?

Анита Петровска Рајковиќ
Обезбедено е греење до крајот на месецот, а деновиве ќе се знае од кого и по која цена ќе се набавуваат енергенти за периодот од
Економија

ЕСМ: Во тек е изработка на фактурите за топлинска енергија за октомври

А1он
ЕСМ соопшти дека во тек е изработка на фактурите за топлинска енергија за месец октомври. Изработката на фактурите вклучуваше и постапка за преземање на податоците