pratenicki

Македонија

Пешевска: Според укажувањата на стоматолози актуелниот претседател на стоматолошка комора Маријан Денковски ја има узурпирано комората

А1он
На денешната собраниска седница пратеничката од редовите на ВМРО-ДПМНЕ Жаклина Пешевска упати три пратенички прашања. Првото до министерот за здравство за неправилностите поврзани со функционирањето
Македонија

Спасовски: Од 2017 до денес сите бонус плати се исплатени, следната е во јуни

А1он
Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски во Собранието на Република Северна Македонија, на редовна седница за пратенички прашања, одговарајќи на прашање за исплата на бонус
Македонија

Јаревски до Бочварски: Си потпишал договор за коридорите со празни ставки или кои дополнително ќе бидат договорени, за тоа кривично се одговара

А1он
Иако поминаа законите за пакетот закони поврзани со изградба на коридорите ние нема да замолчиме затоа што секоја страна од договорот за коридорите 8 и
Македонија

(ВИДЕО) Ковачки до Ковачевски: Дали ќе го разрешите Милошевски како еден од одговорните за случајот со Онишченко

А1он
„Имаме две пратенички прашања и двете се од областа на безбедноста. Првото прашање се однесува за начинот на именување, односно назначување на директорот на АНБ.
Македонија

Ковачевски: Екстра профитот направен од компаниите во време на криза е предмет на иницијатива за праведно даночење

А1он
Премиерот Димитар Ковачевски денеска одговарајќи на пратенички прашања истакна дека со новиот концепт на даночна реформа се воведува праведен, ефикасен и модерен даночен систем кој
Македонија

Ковачевски: Историското покачување на платите во образованието мора да значи и подобри резултати во работата

А1он
„Се покажа дека штрајкот практично не беше решение, туку дека дијалогот е решение“, оцени премиерот Ковачевски на седницата на пратенички прашања во Собранието, за резултатите
Македонија

Заев: Парламентот да ја поддржи реформата на администрацијата

А1он
Бројката на администрацијата се намалува и тоа го потврдуваат сите официјални бројки. Но, државата мора да продолжи со нејзина рационализација и допрофесионализација, рече денеска премиерот
Македонија

Пецаков до Заев: Граѓаните не се наивни, прекинете со предизборниот поткуп и корупцијата

А1он
Пратеникот Кирил Пецаков од ВМРО-ДПМНЕ денеска на собраниската седница за пратенички прашања постави три прашања, првото зошто се лажат заболените од цистична фиброза и не
Македонија

Подготвен закон за паричен надоместок на стечајни работници без 15 години стаж

А1он
Премиерот Зоран Заев, одговарајќи на пратеничко прашање на Панчо Минов во врска со стечајните работници на кои им недостасуваат неколку месеци за да го исполнат