pratenicki

Македонија

Николоски до Заев: Каде потрошивте една милијарда и 600 милиони евра кога здравството е на колена, а граѓаните земаат кредити за лекување?

Габриела Димковиќ-Мишевска
Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски на седницата за пратенички прашања побара одговор од премиерот Зоран Заев каде се потрошени  600 милиони евра, при што годинава
Македонија

Милошоски до Заев: Уште седум дена ви остануваат да лажете

А1он
Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Антонио Милошоски ги разгневи пратениците на СДСМ со својот потег на денешната седница на која пратениците поставуваа пратенички прашања. Тој на собраниската
Видео Македонија

(ВИДЕО) Заев: Прифаќам и шпицен и лево и десно крило, но Мицкоски да прифати една изборна единица

Габриела Димковиќ-Мишевска
Ако Мицкоски прифати една изборна единица, јас нема да бидам кандидат на пратеничка листа. Немам амбиции, немам дилеми, растоварен сум, рече премиерот Заев одговарајќи на
Македонија

Заев: Направената штета во МНТ од „Шверцерите“ ќе ја надоместат тие или директорката

А1он
Надоместокот од околу 4.000 евра за направената штета во Македонскиот народен театар (МНТ), направен за време на прославата на Денот за албанската азбука, ќе го
Македонија

Направената штета во МНТ е 3.965 евра, за Заев поголема е духовната

А1он
Вкупната материјална штета направена во Македонскиот народен театар од навивачката група „Шверцери“ е 3. 965 евра, утврдила надлежната комисија. Штетата мора да се надомести, а
Видео Македонија

(ВИДЕО) Заев: Не знам зошто се прави драма околу надоместоците на СЈО, кога пратениците земаат по 100 илјади денари

Габриела Димковиќ-Мишевска
Не требало да се прави драма и крева галама околу надоместоците што се исплаќале на СЈО, затоа што пратениците земале по 100 илјади денари месечно,
Видео Македонија

ВИДЕО: Тензија на пратенички прашања откако Димовски го прозва премиерот дека не сработил ништо

Габриела Димковиќ-Мишевска
Тензична атмосфера се создаде во собраниската сала откако пратеникот Илија Димовски од говорницата не му постави прашање на премиерот Зоран Заев – рече дека нема
Македонија

Во Собранието седница за поставување пратенички прашања

А1он
Собранието на Република Северна Македонија денеска ќе одржи седница за поставување пратенички прашања. Премиерот и министрите секој последен четврток во месецот одговараат на пратенички прашања.
Македонија

Заев: Југохром нема да биде ставен во употреба без доизградба на филтрите

А1он
Како држава правиме се што е во наша моќ за да го рестартираме Југохром. Го стимулиравме сопственикот, кој е во преговори за продажба на комбинатот