greenje

Регион

Ученици мрзнeле во училиште во Загреб додека „мерцедес“ се полнел на училишна струја

Орце Костов
Родители на учениците од основното училиште Ивања Река се обратија до Индекс.хр со тврдење дека нивните деца се смрзнуваат на училиште. На фотографиите кои ни
Македонија

Зелената транзиција заглави: Над 400 градинки и училишта ќе користат дрва и нафта за греење

Орце Костов
Најголемиот дел од училиштата и градинките во Македонија користат греење добиено од фосилни горива и директно придонесуваат за загадувањето на животната средина и врз последиците
Видео Македонија СКЕН

Видео: Млаки радијатори, се штеди ли на греење, ќе поскапи ли парното?

Анита Петровска Рајковиќ
Обезбедено е греење до крајот на месецот, а деновиве ќе се знае од кого и по која цена ќе се набавуваат енергенти за периодот од
Македонија

Опера и балет пушта тајфуни да ги згрее уметниците, публиката се жали дека се смрзнува на претставите, МНТ денес ќе го вклучи греењето

Маја Илиевска-Пачемска
Од почетокот на грејната сезона публиката се жали дека смрзнува на претставите во театрите и во Националната опера и балет. Велат дека ги следат преставите
Регион

Полската влада предлага субвенции за греење на домаќинствата, болниците и училиштата

А1он
Полската влада денеска ги усвои предлозите на два закона со кои, по субвенциите за јаглен, се воведуваат субвенции за греење од други извори за домаќинствата,
Свет

Германците навалија на „Смедеревац“ печки на дрва и камини – се чека и по една година

А1он
Камините и печките на дрва станаа најбарана роба во Германија по почетокот на војната во Украина. Масовно се нарачуваат камини и печки на дрва, а
Економија

Дали знаете кое е најекономично и најеколошко решение за греење на вашиот дом?

А1он
Рационалното размислување кога станува збор загревање на домот и работното место се заснова на можноста да изберете систем со кој ќе ги намалите своите трошоци,
Видео Македонија

ВИДЕО: Учениците од „Никола Карев“ следат настава со ракавици и јакни, за директорката тоа е нормално

Кристијан Ландов
Трет ден учениците од средното училиште „Никола Карев“ со јакни и ракавици ги следат часовите. Тие се жалат дека училниците и ходниците се ладни, а